Míra nezaměstnanosti v Británii v dubnu nejnižší za 42 let

Míra nezaměstnanosti v Británii klesla za letošní první čtvrtletí na 4,6 procenta, což je nejnižší úroveň za 42 let. Rekordní byl i počet zaměstnaných, tempo růstu mezd však poprvé za dvaapůl roku zaostalo za mírou inflace. Vyplývá to z dnešních údajů britského statistického úřadu.

Počet nezaměstnaných klesl o 53.000 na 1,54 milionu osob a míra nezaměstnanosti 4,6 procenta tak byla v Británii nejníže od období od června do srpna 1975. Analytici oslovení agenturou Reuters předpovídali 4,7 procenta. Míra zaměstnanosti – podíl osob ve věku od 16 do 64 let v zaměstnání – byla s úrovní 74,8 procenta nejvyšší od zahájení záznamů v roce 1971.

Mzdy s vyloučením bonusů se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,1 procenta, což byl nejslabší nárůst od loňského července. Ekonomové podle Reuters očekávali 2,2procentní zvýšení. To znamená, že reálné mzdy, po odečtení inflace, klesly v prvních třech měsících roku o 0,2 procenta. Byl to první pokles od 1. čtvrtletí 2014.

Pro britskou opoziční Labouristickou stranu je vývoj mezd jedním z hlavní témat před volbami, které premiérka Theresa Mayová vyhlásila na 8. června. Kromě zvýšení minimální mzdy labouristé slibují znárodnění klíčových podniků, zvýšení veřejných výdajů a větší zdanění bohatých a firem.

Mayová prohlásila, že si je snižování kupní síly obyvatel vědoma a že bude tlačit na snížení cen energií. Tím se odklonila od standardního postoje Konzervativní strany.

Podle ekonomů je pravděpodobné, že tyto údaje jsou pro britskou centrální banku dalšími argumenty, proč držet úrokové sazby na rekordním minimu těsně nad nulou. A to bez ohledu na prudký vzestup inflace, která by se v dohledné době měla dostat na tři procenta. V dubnu míra infalce vzrostla na 2,7 z březnových 2,3 procenta a ocitla se nejvýše od září 2013. Samotná Bank of England soudí, že navzdory poklesu nezaměstnanosti jsou tlaky na zaměstnavatele, aby zvýšili mzdy, mizivé, uvedla agentura Reuters.

Newsletter