Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Pravda o Silicon Valley: „Většina zakladatelů startupů jsou psychopati“

Kolem Silicon Valley se šíří řada mýtů, realita je však poněkud jiná. Většina zakladatelů startupů jsou psychopati a proces inovace je zpravidla jen řadou neúspěšných pokusů, z nichž nakonec třeba jeden vyjde. To říká insider, který toto prostředí zná jako své boty.

Antonio García Martínez je sám úspěšným zakladatelem, který vydělal miliony na startupu, jenž od něj koupil Twitter. Předtím pracoval jako investiční bankéř v Goldman Sachs či jako product manager ve společnosti Facebook, kde byl podle svých slov zodpovědný za to, „přeměňovat uživatelská data na peníze“. V poslední době se zapsal do povědomí širší veřejnosti jako autor knihy „Chaos Monkeys“, což je bestseller vydavatelství New York Times, ve kterém vypráví o svých zkušenostech ze světa technologických firem a poskytuje pohled do zákulisí Facebooku a startupové kultury v kalifornském Silicon Valley.

„Cool and fun“? Zapomeňte…

V rozhovoru pro server Startup Notes mimo jiné prohlásil, že zakladatel reklamního startupu, ve kterém García Martínez na začátku své kariéry pracoval, byl „nefalšovaný psychopat“ a jako takový prý v Silicon Valley nebyl výjimkou, ale spíše pravidlem. Mýtus, že pracovat v Silicon Valley je „cool and fun“, je podle něj mylný. Práce pro technologické startupy je naopak dřina a na vašem životě si vybere obří daň. Martínez v rozhovoru odkrývá i fakt, že mezi zakladateli startupů jsou velmi rozšířené deprese, alkoholismus a užívání drog – a podle jeho zkušeností trpí těmito problémy „dva ze tří“.

Změnit svět je dřina

Martínez v rozhovoru vyvrací i další mýtus, a sice, že „balíček Silicon Valley“ obsahuje to, že změníte svět. To je prý ve finále celkově vzato v určitém smyslu pravda, ale realita je pro mnoho firem poněkud jiná – buď třeba mají jen nějaký nepatrný nápad, anebo nikdy své ambiciózní cíle prostě nenaplní. I u úspěšných firem, jako je Facebook, probíhá inovativní proces ve skutečnosti úplně jinak, než jak to vypadá navenek.

„Spustíte deset produktů. (…) Sedm z nich naprosto propadne a zapomenete na ně, jako by vůbec neexistovaly,“ a to i když byly ohlašovány jako záchrana lidstva, ilustruje Martínez. Dva z nich jakž takž uspějí a jen jeden se nakonec ukáže jako úžasný úspěch a vydělá neuvěřitelné peníze. Jenže právě „ten jeden úspěšný je pak představován tak, jako by se o jeho úspěchu s jistotou vědělo od začátku. To ale prostě není pravda,“ říká s tím, že takto to v Silicon Valley včetně samotného Facebooku, ve kterém pracoval, prostě funguje. Sám Martínez si technologických firem velmi cení a Mark Zuckerberg je podle něj génius, ale na druhou stranu je potřeba vidět i to negativní, co se za vším tím pozlátkem, které Silicon Valley světu nastavuje, skrývá.

Startup jako manželství bez sexu

Zakladatelům z Evropy, kteří se nenechají odradit a chtějí využít bezpochyby velké šance světa technologií v USA, doporučuje Martínez pokusit se o účast na akcelerátorových programech, jako je „Y combinator“. Ty vedle důležitého přístupu k síti nabízí i intenzívní poradenství a financování.

Chcete uspět v Silicon Valley? Jen ostré lokty nestačí

Měsíčně klidně i 200 tisíc. Kam na nejlépe placené stáže na světě?

„Pokud se chce dnes člověk dostat do Y combinatoru, měl by být v ideálním případě schopen již prokázat první klienty a obrat. Žádané a podporované jsou zvláště silné zakladatelské týmy, které drží pohromadě i v náročných fázích. Společné založení startupu je totiž v konečném efektu jako manželství. Jen bez sexu.“

Nebezpečná automatizace

Jako zkušený tech-insider prý Martínez také vidí, že se společnost řítí do velkých problémů. Vinou rostoucí automatizace, kterou mnohé startupy se svými inovacemi urychlují, dochází k odbourávání mnoha pracovních míst. A to je trend, který podle něj v následujících 20 až 30 letech ještě zesílí a přinese s sebou hodně politických problémů.

V plošném zavedení základního příjmu také nevidí žádné dlouhodobé řešení. „Lidé nechodí do práce jen proto, aby vydělávali peníze. Chtějí také zaměstnání, důvod, proč ráno vstát. Pokud dojde k hospodářskému úpadku doprovázenému ztrátou osobní úlohy, pak to povede k napětí ve společnosti.“ A to by podle něj podpořilo vzestup dalších populistů typu Donalda Trumpa.

Mark Zuckerberg vládě: Dejte peníze všem Američanům!

Newsletter