Čínský kříž smrti

Čínské akciové trhy pokračují ve své kodrcavé jízdě. Pokles střídá růst v podstatě ze dne na den s tím, jak se mezi sebou přetlačují vládní instituce, snažící se pád zastavit, s nervózními investory. Ve čtvrtek hlavní akciový index „pevniny“ Shanghai Composite klesl o 3,42 %. Jde o druhý největší pokles tohoto týdne, přičemž první proběhl v úterý, když se index propadl o více než 6 %. Hongkongský Hang Seng pak dnes odepsal 1,77 %.

Fundamenty jsou jasně dané. Čínská garnitura si dala za cíl propad zastavit, což se jí však prozatím moc nedaří. Začínají se množit i spekulace ohledně skutečného ekonomického růstu. Poslední reportovaný 7% růst je totiž podle mnohých ekonomů i analytiků silně nadnesený.

Pozitivní zpráva nepřichází ani z pohledu technické analýzy. V jejím případě se naopak rýsuje ukazatel, který je obecně považován za silný signál intenzivně klesajícího trendu. Tzv. „kříž smrti“, neboli situace, kdy se 50denní jednoduchý klouzavý průměr dostane pod svého 200denního kolegu, je pozorovatelný u obou zmiňovaných indexů. V případě Shanghai Composite se rozdíl mezi oběma indikátory dostal na 333 bodů (viz graf č.1), u Hang Sengu pak na bezmála na 106 bodů (viz graf č.2).

Pro tradery je „kříž smrti“ signálem blížícího se přerodu krátkodobého poklesu na dlouhodobý klesající trend. Serióznost tohoto ukazatele potvrzuje i Angus Nicholson, analytik společnosti IG. „Pokud čínská vláda upustí od svých intervencí v době, kdy se Shanghai Composite vesměs pohybuje v relativně malém rozpětí kolem úrovně 4 tisíc bodů, bude „kříž smrti“ obzvláště významným signálem,“ řekl pro server CNBC.

Akcie typu „A“ obchodované na pevninských burzách v Šanghaji a Šen-čenu jsou ty, které střídavým poklesem trpí nejvíc. V úterý si prošly zmiňovaným 6% výplachem, avšak ve středu přišel bezmála 1,5% nárůst, který byl dle agentury Reuters popohnán čínskou centrální bankou, jež na trh dodala další peněžní injekci. Ta však nezabrala a následoval dnešní silný propad. Ten byl podpořen především množícími se spekulacemi o tom, že vláda skutečně zvažuje omezení dosud aplikovaných intervencí.

Hongkong a vliv „pevniny“

Propad hongkongské burzy není na rozdíl od pevninských kolegyň tak razantní, avšak i tak ho investoři bolestivě pocítili. Zatímco pád akcií typu „A“ začal v červnu a zastavil se na necelých 30 %, v případě hongkongského typu „H“, tedy titulů čínských společností obchodujících se v Hongkongu, za stejnou dobu dosáhl bezmála 17 %.

„Akcie typu „H“ jsou stále hodně ovlivněny vývojem světové ekonomiky, zatímco „Áčka“ reagují výhradně na domácí dění. Hongkong získává podporu především od amerických akcií, které se po celou tu dobu jakž takž drží,“ vysvětlil pro CNBC Howie Lee, investiční analytik společnosti Phillip Futures. Dle jeho názoru se dá vypozorovat, že „Háčka“ začínají silně korelovat s „Áčky“. Z toho důvodu sází v obou případech na další pokles.

Co však Hongkongu pomohlo, byla náhlá devalvace čínského jüanu, jež proběhla minulý týden. Právě toto opatření vyvolalo odliv kapitálu z pevniny, který následně našel své uplatnění právě na hongkongské burze, proto nebyl pád hlavního indexu tak velký jako v případě „pevniny“. Pokud by proběhlo další oslabení, dá se očekávat, že jeho vliv se relativně pozitivně promítne právě na akciích typu „H“.

Newsletter