Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Akcionář NWR chce valnou hromadu a likvidaci firmy

AKTUALIZOVÁNO: Jeden z akcionářů společnosti New World Resources (NWR), firma State Street Nominees Limited, požádal o svolání valné hromady, která by rozhodla o likvidaci podniku. NWR to uvedla v dnešním sdělení a referuje agentura Reuters. Majitel tuzemské uhelné společnosti OKD, která je od května v úpadku, dodal, že jeho představenstvo „podnikne ve správné chvíli příslušné kroky“.

NWR již dříve uvedla, že pravděpodobným dopadem současné situace OKD bude její rozpuštění. Společnost letos neoznámila výsledky za první ani druhé čtvrtletí a nemá od května ani mluvčího pro Českou republiku. Obchodování s akciemi NWR na pražské burze bylo pozastaveno 5. května, na londýnské burze už o den dříve.

NWR dnes dle očekávání neoznámila hospodářské výsledky

Majitelem většiny hlasovacích práv v New World Resources jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do uskupení Ad Hoc Group, zkráceně AHG. Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Komerční banka ukončuje pokrývání akcií NWR

OKD je v úpadku od května. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma, dluží zhruba 20 miliard korun. OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé černouhelné společnosti v srpnu rozhodli o tom, že OKD půjde do reorganizace, což znamená, že ve firmě, v níž pracuje i s dodavatelskými podniky asi 12.000 lidí, se dál bude těžit uhlí.

Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji také insolvenční správce. OKD díky tomu získá od státu půjčku 700 milionů Kč.

S&P snížila rating NWR na stupeň D, který odpovídá bankrotu

S&P snížila rating NWR na stupeň D, který odpovídá bankrotu

Newsletter