Éra superboháčů je nevyhnutelná aneb zrození prvních bilionářů

Bill Gates je považován za nejbohatšího člověka na světě. Jeho odhadované čisté jmění dosahuje 79 miliard dolarů, což je pro mnohé naprosto nepředstavitelná částka. Pravdou je, že v příštích letech by se i tyto miliardy mohly zdát jako směšné. V porovnání s čím? S bilionem dolarů a s nástupem prvních bilionářů.

K tomu, aby se Bill Gates stal první bilionářem, by ke svému bohatství musel přidat 925 miliard dolarů. To se mu pravděpodobně už nepodaří, což ale neznamená, že jde o naprosto nedosažitelnou věc. Sam Altman, prezident společnosti Y Combinator, která patří ke světově největším inkubátorům startupů začínajících v Silicon Valley, je přesvědčen, že éra bilionářů je doslova nevyhnutelná.

„Je třeba se připravit na svět, ve kterém existují bilionáři,“ přepisuje Altmanova slova server Business Insider. „Mnozí to budou brát jako těžkou nespravedlnost. Dokonce i já cítím, že je to nefér. Ovšem k tomu, aby se společnost posunula, je potřeba přijmout fakt ohledně existence superboháčů, jejichž jmění dosahuje čísel větším, než je tomu u dnešních miliardářů.“

Kdy se tak stane? Podle odhadů Boba Lorda, specialisty na příjmovou nerovnost, by se první bilionář mohl „vyloupnout“ během příštích 25 až 30 let. Nebude to však nikdo jako Bill Gates, který své peníze nešetří, nýbrž někdo jako Rockefeller, který na svém bohatství seděl jako žába na prameni.

„První bilionář může být zcela neznámý člověk,“ míní Lord. „Klidně by to mohl být i někdo jako Elon Musk. Tedy člověk, který za svůj život odpálí ne jeden, ale rovnou čtyři až pět homerunů, které mu zajistí bohatství a slávu.“

Altman se rovněž přiklání k tomu, že první bilionář by mohl pocházet ze sektoru technologií. Svět inovací podle něj poroste exponenciálním tempem až do situace, kdy budou jejich autoři  ročně vydělávat miliardy dolarů. S nejvyšší pravděpodobností budou tyto peníze spojeny s aktuálně vyvíjejícími se technologiemi, jako je například virtuální realita či bezpilotní dopravní prostředky.

Podle studie banky Credit Suisse se světové bohatství od roku 2000 více jak zdvojnásobilo, což odpovídá rekordním 241 bilionům dolarů. Po světě se pak prochází pravděpodobně více jak miliarda milionářů odpovídající 20 % dospělé populace, a to v rámci dvou generací.

„Pokud bude tento trend pokračovat, miliardáři se stanou běžnou součástí každé společnosti,“ píše Credit Suisse. „Nevšední pak bude počet bilionářů, kterých bude pouze hrstka. Předpokládáme, že do padesáti let jich bude zhruba jedenáct.“

Pokud tedy světové bohatství bude růst předpokládaným tempem, Altman věří, že by se měl zlepšovat i celosvětový životní standard. Představa o totální rovnosti všech je však nereálná. Lidé by proto měli být rádi, že i oni sami mohou profitovat z existence superboháčů, byť jen minimální mírou.

 

Newsletter