Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Exšéf Fedu Greenspan: Bublina na akciích není, první padnou dluhopisy

Akcioví medvědi brousící si drápy by raději měli upřít svou pozornost na trh dluhopisů, říká Alan Greenspan. Bývalý guvernér amerického Fedu se nechal slyšet, že dluhopisový trh je místo, kde se nafukuje ta pravá bublina. A pokud praskne, bude opravdu zle. Rozhovor s ním přinesl server Bloomberg.

Analytik Deutsche Bank Binky Chadha uvedl, že výnosy amerických vládních dluhopisů se v současnosti pohybují výrazně pod tím, kde současný růst ekonomiky naznačuje, že by měly být. Ekonom RBC Capital Markets Tom Porcelli zase říká, že je jen otázkou času, kdy inflační tlak zasáhne dluhopisový trh.

„Při jakémkoliv úhlu pohledu jsou dlouhodobé úrokové sazby na příliš nízkých úrovních, a proto jsou také z hlediska delšího období neudržitelné. Jakmile se posunou výše, pravděpodobně to bude ve vysokém tempu. Máme tu bublinu, nikoliv ale na akciovém trhu, nýbrž na trhu dluhopisů,“ varoval Greenspan.

Zahraničí sází na silnější korunu. Bondy drží rekordní počet obchodníků

„Opravdovým problémem je, že jakmile dluhopisový trh padne, dlouhodobé úrokové sazby porostou. Blížíme se do obtížné fáze ekonomického cyklu. K stagflaci, která tu nebyla od 70. let minulého století. A to rozhodně není dobré pro ceny tržních aktiv,“ dodal bývalý centrální bankéř.

Podle Greenspanovy teorie akcie rovněž utrpí ztrátu. Zvýšená reálná úroková míra bude výzvou pro jeden z mála posledních valuačních faktorů, který prozatím působil na akciový trh uklidňujícím dojmem. Přestože tento pohled asi málokdo podpoří, tzv. model Fedu jej podporuje do té doby, kdy budou dluhopisy prokazovat dynamičtější rally než akcie a investoři tak budou mít oprávněný důvod držet se méně „nafouknutých“ aktiv.

V režii centrálních bank: Ekonomie strany nabídky 21. století

Právě teď model Fedu ukazuje, že se americké akcie pohybují na těžce překonatelné úrovni relativně vůči dluhopisům. Pokud bychom měli užít Greenspanovy reference desetiletých dluhopisů upravených o inflaci, které se pohybují na výnosu okolo 0,47 procenta, byla by mezera mezi nimi a výnosem indexu S&P 500 zhruba 4,7 procenta, což je o 21 procent více než dvacetiletý průměr. To prý v podstatě ospravedlňuje současné ceny a P/E akciových titulů, které se blíží maximům od finanční krize.

Za posledních šest let se dostaly americké vládní bondy nad tři procenta pouze jednou. Náhlé výkyvy v roce 2013 a poté po prezidentské volbě v roce 2016 ale nezpomalily akcie v jejich výstupu. Tyto šoky dluhopisového trhu se prokázaly jako velmi krátkodobé, když americký ekonomický růst kombinovaný s nízkou inflací udržel reálný a nominální dlouhodobý výnos historicky nízko.

Fed sazby nezvýšil. Osekávání bilance možná začne v září

Tato éra by však mohla skončit, jelikož se očekává, že Fed brzy oznámí plány redukce své 4,5bilionové bilance. Do toho navíc ostatní centrální banky jedna po druhé mluví o tom, že by expanzivní politiku začaly také postupně redukovat.

Newsletter