Proč padá zlato? Může za to bitcoin?

Drahé kovy v posledním týdnu znatelně ztrácí na ceně. Zvláště zlato a stříbro. Unce stříbra dnes stojí zhruba o šest procent méně než na začátku roku, přestože ještě v dubnu stříbro rostlo o 16 procent. Zlato spadlo na ceny z ledna poté, co se na jaře obchodovalo o 11 procent výše.

„Celý sektor drahých kovů je pod tlakem,“ komentuje situaci například Eugen Weinberg z Commerzbank v rozhovoru pro německý server Welt.de. Ale proč vlastně?

Sami finanční odborníci nad tímto vývojem podle německé verze serveru Business Insider kroutí hlavou, neboť by drahé kovy, které slouží jako tzv. „bezpečný přístav“ pro investory, měly vzhledem k vývoji světové politiky v současné době spíše růst.

(Nejen) Indie dává od zlata ruce pryč

Jeden z důvodů, proč však ceny zlata a stříbra namísto růstu padají, můžeme hledat v Indii. Tato země před nedávnem zavedla novou daň z přidané hodnoty na zlato. Ta sice činí jen tři procenta, a je tak pod očekáváním většiny odborníků, přesto však poptávce po tomto drahém kovu zasadila citelnou ránu. A vliv indické poptávky na celkový trh není malý – Indie je totiž druhým největším odběratelem zlata na světě a tvoří pětinu celkové poptávky po zlatu.

Podle Weinberga z Commerzbank jdou ceny zlata dolů tak výrazně i proto, že se Indové v uplynulých měsících zlatem předzásobili. Proto je podle něj třeba s omezenou poptávkou z Indie počítat i v následujících měsících. O mnoho lépe to prý nevypadá ani na čínském trhu, který je podle serveru Welt.de dokonce největším odběratelem zlata na světě, a zájem o cenné kovy v současné době zaostává za očekáváním téměř ve všech rychle se rozvíjejících zemích. Výjimkou je pouze Rusko, kde je nákupní apetit u zlata zatím stále silný.

Kryptoměny místo zlata?

Existuje ale ještě jedno vysvětlení, proč ceny zlata a stříbra v poslední době zamířily směrem dolů. Je jím raketově rostoucí poptávka po kryptoměnách, jako je bitcoin či ethereum, které investoři ve zvyšující se míře berou jako vážně míněnou alternativu, a to právě na úkor cenných kovů. Tento názor podle serveru Business Insider zastává například Tom Lee, partner a hlavní analytik společnosti Fundstrat Global Advisors. V některých komentářích je bitcoin dokonce označován jako „Zlato 2.0“, protože vykazuje některé obdobné vlastnosti. A ceny kryptoměn letí vzhůru jako o život: bitcoin si tento rok připsal již 172 %, ethereum dokonce 3200 %.

Bitcoinová zlatá horečka

Ve stínu bitcoinu, ale na jak dlouho? Raketový růst etheru

Jedním z faktorů, které mají vliv na současný vývoj cen, je podle Toma Lee vývoj nabídky. Podle něj je jedním z důvodů prudkého nárůstu poptávky po kryptoměnách v posledních měsících znatelné snižování nabídky. Míra jednotek bitcoinu přidávaných do systému klesla v posledním roce o více než polovinu, na 4,4 % z 9,3 %. Vzhledem ke zpomalující těžbě podle Leea nedosáhne bitcoin svého teoretického maximálního počtu jednotek do roku 2045, možná i déle.

Naproti tomu produkce zlata od roku 2009 podle něj „prudce“ roste – nyní činí 3100 metrických tun, což je historicky nejvyšší hodnota.

„Kryptoměny rozkládají poptávku po zlatu,“ napsal Lee v pátek ve zprávě klientům. „Bitcoin se stává zřejmě vzácnějším uchovatelem hodnoty. Je třeba, aby investoři identifikovali strategie, jak tento potenciální růst kryptoměn využít,“ cituje experta server.

Co bude dál?

Základní scénář společnosti Fundstrat přitom počítá s tím, že se cena bitcoinu do roku 2022 zosminásobí, a dosáhne tak zhruba 20.000 dolarů. Ve svém (pro bitcoin) nejoptimističtějším scénáři však firma počítá s tím, že by mohl ve stejném období vzrůst až na 55 tisíc dolarů.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

A zlato? „Náš model ukazuje, že hodnota zlata bude vůči nárůstu bitcoinu relativně statická,“ říká Lee. Také podle německého Business Insideru většina expertů považuje současný pokles cen drahých kovů jen jako přechodný jev. Například Credit Suisse odhaduje, že se cena zlata do konce roku zotaví a vystoupá na 1400 dolarů za unci.

Divoká karta: centrální banky

Podle Leea je zde však něco, co by do budoucna mohlo urychlit nárůst investic do kryptoměn a naopak snížit zájem o zlato. Kryptoměny by prý totiž mohly začít nakupovat také centrální banky. Bitcoin má ve svém souhrnu v současnosti hodnotu 42 miliard dolarů, a pokud tato hodnota vzroste nad 500 miliard dolarů, jde o velmi reálnou možnost, míní Lee. „Centrální banky už tuto možnost zvažovaly,“ říká expert. „Podle našeho názoru by toto úplně změnilo hru, protože by to pozvedlo legitimitu této měny a pravděpodobně urychlilo její substituci za zlato.“

Newsletter