Názor: USDJPY nabízí obrovský potenciál zhodnocení kapitálu

Japonská ekonomika se začíná pozvolna zotavovat po krátkodobé recesi způsobené zvýšením daně z obratu v loňském dubnu. V tomto roce by mělo zotavení pokračovat a to i díky nízkým cenám ropy. V porovnání s ekonomikou USA, kde většina makroekonomických ukazatelů dosahuje předkrizových úrovní, ta japonská ale nadále výrazně zaostává.

Pro hodnotu měnového páru USD/JPY v následujících měsících bude však hlavním určujícím faktorem, spíše než stav ekonomik dvou zemí, rozdíl mezi monetární politikou amerického Fedu a japonské Bank of Japan. A rozdíl by to měl být patrný. Podíváme-li se do minulosti, Bank of Japan ohlásila v říjnu zvýšení objemu svého programu kvantitativního uvolňování a pokračuje tak v nastoleném trendu uvolněné měnové politiky. Podle analytiků mnohých předních investičních bank v čele s Citibank je navíc vysoce pravděpodobné, že japonský program QE bude znovu navýšen v průběhu tohoto roku.

Na druhé straně, politika americké centrální banky se pomalu ale jistě ubírá směrem k prvnímu zvýšení sazeb od roku 2006. Podle konsensu Fed, jenž v průběhu minulého roku ukončil třetí vlnu kvantitativního uvolňování, přistoupí ke zvyšování svých sazeb v průběhu letošního roku. Pokračující divergence mezi politikami dvou zmiňovaných bank by tak z fundamentálního hlediska měla být hlavním hnacím motorem pro pokračující zisky dolaru na úkor jenu.

Z pohledu krátkodobější technické analýzy se USDJPY momentálně nachází v korekční fázi, způsobené jak vybíráním zisků po předchozí rally, tak i momentální zvýšenou averzí k riziku, způsobenou obavami z prohlubování geopolitických konfliktů. Nutno dodat, že měnový pár USDJPY je v posledních několika měsících silně korelovaný s americkým akciovým indexem S&P500, jenž v minulých dvou týdnech taktéž prošel téměř 5% korekcí, a to z téměř totožných důvodů.

Historie se opakuje

Co je však důležité z dlouhodobějšího hlediska, je fakt, že momentální technické rozpoložení měnového páru USDJPY je téměř totožné s lety 2012/2013, kdy jen zaznamenal vůči dolaru pokles o více jak 20 procent. Dokonce i události s ohledem na price action  jsou si velmi podobné. V roce 2012 proběhly v Japonsku volby, které znamenaly vítězství Šinza Abeho. Jen v tu chvíli obchodoval na úrovni 84,18 jenu za dolar a započal jeden z největších propadů za posledních deset let. Druhou podobnou událostí byla expanze bilance Bank of Japan v dubnu roku 2013, která vedla k pokračování poklesu jenu až na hodnotu 105,440 jenu za dolar. Minulý rok tak svými událostmi a související rally v notné míře připomíná události a price action z let 2012-13. V roce 2014 nejen že proběhly nové japonské volby (ve kterých znovu zvítězil Šinzó Abe), ale taktéž došlo k expanzi programu kvantitativního uvolňování japonskou BoJ.

Porovnáme-li však rozsah poklesů jenu z těchto dvou období, vidíme, že první jmenované období (cirka 13 měsíců) přineslo pokles jenu o více jak 20 %. Momentální období (říjen-leden) však přináší devalvaci japonského jenu jen o zhruba 8 %. V případě, že se historie bude opakovat, jen by tak mohl v nadcházejících 7-9 měsících pokořit hranici 130 jenů za dolar.

Mým názorem je strategie otevření long pozice na USDJPY poblíž úrovně 118,5, s cílenou hodnotou nad 130 jenů za dolar během následujících 9 měsíců.

Newsletter