Drama čínských akcií ve třech grafech

Čínský akciový trh zažívá jízdu jak na bobové dráze. Po pondělním extrémním 8,5% poklesu, který by v úterý umocněn dalšími 1,7 %, přišel ve středu příjemný více jak 3% zvrat, který vehnal index Shanghai Composite do zelených čísel. Stejně tak se do plusu dostal i index Hang Seng a Shenzhen. Otázkou však zůstává, zda se tento obrat udrží, nebo naopak bude pokračovat scénář volného pádu většiny posledních dní.

K tomu, aby investoři dokázali pochopit fungování a „povahu“ čínského trhu, je potřeba si vysvětlit jeho tři základní charakteristické znaky, které popisuje server CNBC. Pouze tak je možné si například ukázat, jakým způsobem se liší pondělní propad od toho předchozího, červnového.

Prudký propad čínských akcií stahuje komodity pod 13leté dno

Small caps, big caps

Na obou hlavních čínských burzách, šanghajské a šenčenské, je zalistováno více jak 2800 akcií. Během pondělního pádu se propadlo celkem 110 sektorů z celkových 111, které sleduje datová společnost FactSet. Ten nejhlubší se týkal tzv. titulů big caps, tedy akcií společností s velkou tržní kapitalizací. 5% těch největších se propadlo o 1 procentní bod, vinou čehož spadla jejich tržní hodnota o zhruba 300 miliard dolarů.

Jak je vidět z grafu č.1, pondělní pád byl odlišný především ve struktuře akcií. Zatímco během pondělka se propadly především tituly big caps, v předchozích dnech tomu bylo právě naopak, největším poklesem si prošly společnosti s malou tržním kapitalizací (tzv. small caps).

„Vidíme skon čínských akcií“

Silně volatilní, avšak izolovaný trh

Na rozdíl od amerického akciového trhu, který je mnohem více svázaný s vývojem reálné ekonomiky, je toto pouto v případě Číny mnohem slabší.

Masivní růst, díky kterému si čínské akcie připsaly 150 %, byl podpořen především aktivitou retailových investorů. I přesto se však ukázalo, že mezinárodní dopad následného poklesu se nijak výrazně neprojevil v hlavních akciových indexech, jako je například S&P 500 (viz graf č.2). Dokonce i hongkongský Hang Seng, který v sobě zahrnuje i mnoho titulů, které jsou součástí indexu Shanghai Composite, odepsal v pondělí „pouhá“ tři 3 %, zatímco v úterý již nalezl mnohem stabilnější půdu pod nohama.

Byť investoři mohou být lehce nervózní, skutečný dopad na ostatní trhy není tak razantní. Jediný náznak „nákazy“ bylo možné pozorovat na americkém trhu, a to v případě čínských společností, jejichž akcie jsou zalistované i ve Spojených státech. Dle serveru USA Today tyto společnosti odepsaly od svého červnového vrcholu hodnotu o velikosti zhruba 40 miliard dolarů.

Trh lidu

Čínský akciový trh je na rozdíl od ostatních tažen především individuálními investory než těmi institucionálními. Stovky milionů drobných držitelů akcií jsou mnohem aktivnější než velcí hráči, přičemž dvě třetiny z nich nemají dokončenou ani střední školu, tudíž je jejich povědomí o finančních trzích silně omezené.

Počet otevřených účtů u čínských brokerských společností dosáhl před červnovým vrcholem historického maxima (viz graf č.3). Většina z těchto investorů slepě nakupovala na marži, tedy v podstatě na dluh. Jejich hlavním motivátorem pak bylo přesvědčení, že případný pád trhů by byl okamžitě zastaven čínskou vládou. Ta se sice o okamžitý zásah snažila, ale ve výsledku samotná pád, zatím, definitivně nezastavila.

Rozmach trhů v Číně: Investorů je poprvé víc než komunistů

Newsletter