Spiknutí proti Trumpovi: Američtí CEO se postavili za imigranty

Exekutivní příkaz namířený proti imigrantům a uprchlíkům, který v pátek podepsal americký prezident Donald Trump, spustil lavinu různorodých reakcí. Velké technologické firmy, které řadu imigrantů zaměstnávají, se postavily na jejich stranu. Jak na Trumpův krok reagovali představitelé Googlu, Applu a dalších firem? O tom informoval Business Insider.

Donald Trump se svým ne zrovna přívětivým vztahem k imigrantům nikdy netajil a jeho kroky v posledních dnech jej jen potvrzují. V pátek americký prezident podepsal exekutivní příkaz, jehož účelem je ochránit Spojené státy před radikálními islámskými teroristy.

Proto byl na 120 dnů pozastaven program přijímání uprchlíků a na 90 dnů byl zakázán vstup do země lidem, s kterými jsou spojeny obavy z terorismu, což v překladu znamená ze zemí jako je Írán, Irák, Libye a několik dalších převážně muslimských zemích. Migrantům ze Sýrie byl pak vstup zakázán až do odvolání.

Facebook a Google

Ostré reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. A přišly také ze Silicon Valley, centra počítačového a technologického průmyslu, které v prezidentských volbách podporovalo Hillary Clintonovou.

Jedním z prvních rozrušených CEO byl Mark Zuckerberg z Facebooku, který na svůj facebookový účet napsal: „Stejně jako mnozí z vás, jsem znepokojen možnými dopady exekutivního příkazu, který podepsal prezident Trump.“ Zuckerberg však věří, že opatření proti imigrantům nebudou namířena proti těm, kteří se do USA dostali již v mladém věku.

Optimistický přístup s ním nesdílí šéf Googlu Sundar Pichai, podle kterého se opatření bude týkat minimálně 187 zaměstnanců v jeho společnosti. Proto také vyzval zaměstnance v zahraničí, kterých se příkaz týká, aby se co nejrychleji vrátili do USA. V dopise celé společnosti pak napsal: „Jsme znepokojeni dopadem tohoto příkazu a dalších návrhů, které by mohly způsobit potíže zaměstnancům Googlu a jejich rodinám, anebo vytvořit překážky příchodu nových talentů do USA.“

Spoluzakladatel Facebooku Sergey Brin se pak zúčastnil protestů proti Trumpově příkazu, které proběhly v sobotu na letišti v San Franciscu. „Jsem tady, protože jsem uprchlík,“ řekl magazínu Forbes.

Apple a Amazon

„To není politika, kterou podporujeme,“ nechal se zase slyšet CEO Applu Tim Cook a dodal, že společnost poskytne právní pomoc všem dotčeným zaměstnancům. Právní pomoc pak svým zaměstnancům, kteří budou postiženi opatřením, nabídla také společnost Amazon.

„Když jsme budovali společnost, tvrdě jsme pracovali na tom, abychom přilákali talentované lidi z celého světa a věříme, že je to je jedna z věcí, která dělá Amazon skvělým – různorodá pracovní síla nám pomáhá vytvářet lepší produkty pro zákazníky,“ řekl pro Business Insider generální ředitel Jeff Bezos.

Uber a Airbnb

Proti Trumpovi se postavily i další společnosti. CEO Uberu Travis Kalanick prohlásil, že „tento zákaz ovlivní mnoho nevinných lidí“ a nechal se slyšet, že postižené řidiče, kteří se nemohou vrátit domů, bude společnost kompenzovat. Společnost Airbnb zase deklarovala, že poskytne ubytována zdarma imigrantům, kteří se nebudou moci dostat do USA.

Netflix a Twitter

„Trumpovy kroky poškozují zaměstnance Netflixu po celém světě,“ nechal se slyšet CEO Netflixu Reed Hastings, „a co hůř, dělají USA spíše než více naopak méně bezpečnou zemí kvůli nenávisti a ztrátě spojenců, dodal.

Podle šéfa Twitteru Jacka Dorseyho jsou ekonomické i humanitární důsledky Trumpova příkazu značné a znepokojující. Na oficiálním twitterovém účtu společnosti si pak lze přečíst, že: „Twitter je postaven imigranty všech náboženství. Stojíme při nich a s nimi, napořád.“

Tesla a Dropbox

Elon Musk, generální ředitel Tesly a SpaceX se v reakci na Trumpovo opatření nechal slyšet, že „imigrační příkaz není ten nejlepší způsob, jak řešit problémy země“ a dodal, že postihuje ty, kteří neudělali nic špatného. CEO Dropoxu Drew Houston pak zákaz označil za „neamerický“.

 

Newsletter