Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Emise CO2 jako užitečný produkt? Ve Švýcarsku již brzy

S tím, jak svět stále více a více produkuje, kumuluje se v atmosféře čím dál tím větší množství skleníkových plynů, které jsou mnohými považovány za hlavní katalyzátor globálního oteplování. Tradiční environmentální politiky jsou tak standardně zaměřené na to, jak tyto emise co nejvíce omezit. Jedna švýcarská společnost na to však šla jinak – opačně.

Zatímco svět se pomalu, ale jistě přesouvá od využívání fosilních paliv k obnovitelným zdrojům a k energeticky šetrné a čisté výrobě, vzniká otázka, co si počít s emisemi, které už vznikly. S odpovědí přichází společnost Climeworks, která zahájí provoz v zařízení poblíž Curychu ve Švýcarsku a o jejímž plánu informoval server The Grist.

Zelená revoluce je tu. Odskáče to hlavně uhlí

Climeworks plánuje spustit zařízení, které bude vychytávat oxid uhličitý (CO2) přímo ze vzduchu. Emise pak budou následně využity jako užitečný produkt, konkrétně jako hnojivo k pěstování plodin ve sklenících. Spolu s omezováním využívání fosilních paliv, které by ideálně mělo klesnout až na nulu, je odstraňování emisí CO2 přímo ze vzduchu klíčem k zastavení hromadění skleníkových plynů v atmosféře.

Éra „negativních emisí“ je však ještě v počátcích, závod společnosti Climeworks tak představuje zárodek průmyslu, který se zaměřuje na přímé odstraňování CO2 z atmosféry. A jak pro The Grist uvedla Sabine Fuss, výzkumná pracovnice pro udržitelnou energii z berlínského institutu Mercator, který se zaměřuje na výzkum v oblasti globálního oteplování a změn klimatu, jedná se o první zařízení svého druhu, jež bude využíváno v průmyslovém měřítku.

 

Působivou inovací je především to, že emise CO2 budou nejen zachycovány, ale i průmyslově využívány. „Je důležité si uvědomit, že toto zařízení nebude trvale ukládat CO2, který bude zachycen. Místo toho bude použit pro skleníky, výrobu syntetických paliv a podobně,“ citoval Sabine Fuss server The Grist.

Climeworks tak jde ještě dále než do té fáze, která je nazývána érou „negativních emisí“. Tento termín totiž odkazuje na zachycení emisí CO2 a jejich následné uložení „navěky“. Avšak podle spoluzakladatele Climeworks Christopha Gebalda může být zachycený oxid uhličitý využit řadou způsobů – ať už se jedná o zmiňované pěstování plodin ve sklenících, ale také o výrobu dopravních paliv či sycení nápojů.

V příštím desetiletí chce společnost Climeworks svou technologii dramaticky rozšiřovat, přičemž dlouhodobým cílem je zachytit alespoň 1 % celosvětových ročních emisí CO2. To chce firma zvládnout do roku 2025. Pro splnění tohoto cíle by však podle Gibalda bylo potřeba takových zařízení nejméně 250 tisíc. Odstranění jedné tuny emisí CO2 by přitom mělo vyjít zhruba na 400 amerických dolarů.

Budoucnost výroby „zelené“ energie ohrožena. Kým? Hackery!

Newsletter