Investice v Rusku? Vzácný úkaz. Po nápravě volá i Putin

Ruská centrální banka deklarovala, že „dlouhá investiční přestávka“ již skončila. Poslední data ze stavebního sektoru však ukazují, že se podnikatelé v Rusku stále zdržují vložit do místních projektů peníze.

Pro ekonomiku, která již unikla ze spárů recese, se zdají čísla investic stále příliš ponurá. Od počátku letošního roku se kapitál soukromých firem jaksi neobjevuje. Přibližný ukazatel budoucích výsledků investic je v Rusku počet dokončených stavebních prací. Ten v březnu poklesl nejvíce od počátku roku. Vklady do fixního kapitálu pak podle odhadu agentury Bloomberg v prvním čtvrtletí meziročně porostou pouze o jedno procento.

„Přes značný úbytek nedůvěry je investiční růst brzděn několika faktory. Mezi ně patří například míra nahromaděných případů nesplácení půjček a slabší rubl, než byl před recesí,“ uvedl analytik ACRA Dmitrij Kulikov.

Podle Bloombergu je stát stále zpomalován korupcí, slabými institucemi a celkově špatným podnikatelským prostředím. Podle zprávy World Economic Forum (WEF) se Rusko nachází v žebříčku dodržování vlastnických práv a rozmachu zahraničního majetku v zemi až na 120. místě z celkem 138 zemí, které ve výzkumu WEF figurovaly.

Ruská ekonomika spoléhá na imigranty. Spasí trh práce?

S výsledkem v sektoru investic není spokojen ani samotný prezident Vladimir Putin. Ten minulý týden požádal vládu o vypracování dalších opatření k podpoře investic. O pár dní později premiér Dmitrij Medveděv uvedl, že jeho vláda jedná o daňových úlevách, které podpoří investování v zemi.

Ekonom ING v Moskvě Dmitrij Polevoj se nechal slyšet, že podle výsledků stavebního sektoru by firmy skutečně pomoc potřebovaly. Do stavebnictví „teče“ v průměru 40 procent celkového objemu kapitálu, v posledním čtvrtletí se však tento tok propadl o 4,3 procenta. Polevoj se pak shoduje s předpovědí Bloomberg, když uvádí, že slabé stavebnictví předpovědělo špatná čtvrtletní čísla investic fixního kapitálu.

Putin plní trezory zlatem. Co tím sleduje?

Největší problém Ruska je cena kapitálu. Přestože roční rublová půjčka klesla z 13 procent v roce 2016 na 11,48 procenta v únoru letošního roku, tato cena je v porovnání s evropskými státy stále velmi vysoká.

Podle 32 ekonomů dotázaných agenturou Bloomberg se v pátek ruská centrální banka rozhodne snížit sazby o dalšího čtvrt procenta na 9,75 procenta. Guvernérka Elvira Nabiullinová dříve uvedla, že diskuze se povede o snížení mezi 25 a 50 bazickými body.

„Tempo růstu ruské ekonomiky je prozatím zklamáním, což by mohlo zatlačit centrální banku, aby zvolila agresivnější měnovou politiku,“ uvedl ekonom Bank of America Vladimir Osakovskij. „Myslíme si, že to zvyšuje možnost snížení úrokové míry o více než 50 bazických bodů,“ dodal.

Ví Rusko něco, co my ne?

Newsletter