Ceny v průmyslu akcelerují, sledují globální vývoj cen ropy

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v prosinci meziročně snížily o 0,4 procenta po listopadovém poklesu o 1,3 procenta. Meziměsíčně naopak rostly o půl procenta. Za celý loňský rok pak ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 3,3 procenta, když za útlum může především propad cen rafinovaných ropných produktů.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky do cen průmyslových výrobců výrazně vstupují ceny ropy na světových trzích. Ty na začátku prosince vystoupaly k 55 USD za barel. „Tento pohyb reflektoval potvrzení dohody ropného kartelu OPEC o snížení těžby. K dohodě se poté přidaly i další státy a ceny ropy se tak drží na vyšších úrovních i na začátku letošního roku. Spolu se silnějším dolarem tento vývoj představuje další tlaky na zvyšování cen v ekonomice,“ dodal Zeisel.

„Ceny průmyslových výrobců od poloviny loňského roku pomalu, ale jisté vybředají z deflačního pásma. Prosincová čísla jsou dalším potvrzením tohoto trendu. Svižnější meziměsíční dynamiku vykázaly ceny průmyslových výrobců naposledy v roce 2013 a v meziročním vyjádření se méně propadaly naposledy v říjnu 2014,“ dodal hlavní ekonom firmy Cyrrus Lukáš Kovanda.

V prosinci meziročně klesly ceny těžby a dobývání o 5,1 %, elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 4,1 % a chemických látek a výrobků o 2,9 %. Nejvýznamněji se zvýšily ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny vody, její úpravy a rozvodu vzrostly o 1,6 % a ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 0,3 %, z toho ceny mléčných výrobků o 2,6 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií a meziproduktů, a to shodně o 0,8 procenta.

V meziměsíčním srovnání se zvýšily zejména ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny elektrických zařízení byly vyšší o 0,9 procenta a ceny chemických látek a výrobků o 0,6 procenta. Klesly pouze ceny v oddílu těžby a dobývání o 0,1 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se v úhrnu nezměnily, z toho ceny mléčných výrobků vzrostly o dvě procenta.

„Ceny v průmyslu by měly podle našeho odhadu i nadále mírně růst. Nicméně díky efektu nízké statistické základny (nízké hodnoty v loňském roce), přinesou do meziroční inflace výrazný pozitivní příspěvek,“ naznačil ekonom Komerční banky David Kocourek.

Newsletter