Zlom: Sazby hypoték začaly po roce a půl růst

AKTUALIZOVÁNO: Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně vzrostla na 2,08 procenta. Růst nastal po 18 měsících poklesů. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Rekordně levné hypoteční úvěry a levné nemovitosti rozproudily v minulých měsících zájem o financování nemovitostí. V letošním červenci klienti získali 9515 hypotečních úvěrů v objemu 17,441 miliardy Kč. Jde o třetí nejvyšší objem poskytnutých hypoték v historii, nejvyšší byl v červnu.

Hypoteční úvěry tak letos mají našlápnuto na historicky nejvyšší objem i počet. Ten zatím drží rok 2013 s objemem úvěrů 155,8 miliardy Kč při 95.834 poskytnutých hypotékách. Letos za prvních sedm měsíců již bylo poskytnuto 60.477 hypoték za 108,12 miliardy. Ve stejné části rekordního roku 2013 to bylo 54.313 hypoték v objemu 88,4 miliardy Kč. Druhá polovina roku navíc bývá silnější než první.

Kovanda: Silnější tlak na růst sazeb u hypoték nečekejme

„V globální ekonomice se nyní opět kumulují faktory, které se mohou deflačně projevit i v České republice. To by znamenalo, že Česká národní banka nebude pospíchat se zpřísněním měnových podmínek. Právě uvolněné měnové podmínky, tedy úrokové sazby nastavené na technickou nulu společně s intervenčně oslabeným kurzem koruny vůči euru, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u hypoték na historicky nízké úrovně,“ komentuje hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda zprávu o obratu v poklesu hypotečních sazeb.

Mezi zmíněné deflační faktory podle Kovandy patří zejména opětovně klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevnění pohonných hmot v ČR, zejména pak nafty. Dalším takovým faktorem je ekonomický útlum Číny.

„V nejbližších měsících nelze čekat oslabení zmíněných deflačních tendencí. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték,“ soudí Kovanda.

Některé banky v červenci zvýšily sazby

Silný zájem o hypotéky byl znát i v červenci, ačkoliv některé banky zvýšily sazby. „Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Zda jde o drobné zakolísání, či začátek nového trendu, ukáže podle něj pravděpodobně až září, kdy by měla zvýšení úrokových sazeb oznámit Česká spořitelna. Ta je poslední z velké trojky hypotečních bank, která sazby ještě nenavýšila. Následovat ji pak pravděpodobně budou menší banky.

Od počátku roku je patrný růst průměrné hypotéky. V květnu 2015 poprvé od roku 2008 překonal hranici 1,8 milionu Kč a nadále roste. Nyní činila 1,83 milionu korun. Na nejvyšší průměrnou hodnotu 1,95 milionu Kč z prosince 2007 ale ještě nedosahuje.

Růst průměrné hypotéky stojí na dvou základech. Prvním je nízká úroková sazba, která vede k vyššímu využívání levných cizích zdrojů místo vlastních peněz. Druhým je oživení na realitním trhu, které je provázeno růstem cen prodávaných nemovitostí.

Newsletter