Ekologové jako největší ohrožení svobody a prosperity. Říká kdo?

„Ekologické hnutí je největší hrozbou pro svobodu a prosperitu moderního světa,“ nechal se slyšet Myron Ebell, poradce amerického prezidenta Trumpa a stejně jako on také známý klimatický popírač. Ebell dále prohlásil, že očekává, že Spojené státy v čele s Trumpem odstoupí z celosvětové dohody o změně klimatu, napsal server The Guardian.

Myron Ebell se vysmívá expertům, kteří se obávají jedné věci za druhou – včetně globálního oteplování. Také uvedl, že američtí voliči, když zvolili Trumpa prezidentem, stejně jako on tento náhled na svět odmítli. Nebylo přece pochybu o tom, že Trump nepovažuje záležitost klimatické změny za problém, který je potřeba řešit.

Ebell, který do inaugurace amerického prezidenta vedl Trumpův tým pro předání Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), tak místo boje proti globálnímu oteplování očekává, že Trump splní svůj slib a odstoupí z celosvětové dohody o změně klimatu.

Elektrárna Chvaletice odhadla škody po akci Greenpeace na 600 tisíc korun

Tato dohoda, známá také jako Pařížská dohoda či Rámcová úmluva OSN o změně klimatu, si klade za cíl omezit emise oxidu uhličitého do roku 2020 a navázat tak na Kjótský protokol. Dohoda byla podepsána v dubnu loňského roku, přičemž dnes již má 194 signatářů, včetně USA. Trump však během své prezidentské kampaně prohlašoval, že pokud bude zvolen, Spojené státy z dohody odstoupí.

Trumpova administrativa již sekci internetových stránek Bílého domu věnovanou nebezpečí klimatických změn nahradila sekcí, která se věnuje fosilním palivům. Dále vzkřísila dva kontroverzní ropovody a soustavně se pokouší umlčet nejen agenturu EPA, ale například i ministerstvo zemědělství.

Trump, který se již dříve nechal slyšet, že změna klimatu je nejen „podvod“, ale také „hovadina“, svou administrativu obsadil předními popírači změny klimatu. Po volebním vítězství, kdy prohlásil, že existuje „nějaké spojení“ mezi lidskou činností a změnami klimatu, však svůj postoj poněkud změkčil. Avšak na druhou stranu zdůraznil, že opatření ke snížení uhlíkových emisí učinilo americké firmy nekonkurenceschopné.

Greenpeace milují nakousnuté jablko. Proč zrovna Apple?

Trump také v minulosti neváhal ukázat na pravé viníky paniky kolem globálního oteplování; podle jeho vyjádření jde o hoax, který vynalezli Číňané, a to právě proto, aby učinili americké firmy méně konkurenceschopné.

S souvislosti s tímto cituje The Guardian výrok Myrona Ebella: „Čína v masivním měřítku investuje do výroby solárních panelů a větrných mlýnů, které se prodávají důvěřivým spotřebitelům v západním světě. Následkem toho porostou ceny energií a elektřiny a čínská ekonomika bude stále konkurenceschopnější.“

Po inauguraci prezidenta se Ebell vrátil do své pozice v Institutu podnikové konkurenceschopnosti, který The Guardian označuje za think tank bojující proti regulacím. Server dále uvádí, že tento institut v minulosti obdržel slušnou sumu od ropného giganta ExxonMobil.

Newsletter