Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Buffett v „problémech“? V hotovosti bude mít brzy 100 miliard

Proslulý americký investor Warren Buffett se minulý týden dozvěděl něco, co ho pravděpodobně mohlo lehce vykolejit. Jeho společnost Berkshire Hathaway ohlásila, že ke konci druhého čtvrtletí měla k dispozici téměř 100 miliard dolarů v hotovosti. Někomu by se to mohlo zdát jako pozitivum, ale tak tomu zdaleka není. Proč Buffettovi leží tolik peněz ladem, vysvětlila agentura Bloomberg.

Sto miliard dolarů v hotovosti je milník, který si Buffett nikdy nepřál překonat. Firma, kterou vede už pět desetiletí, ale jednoduše nemá dostatek příležitostí k investicím. Ačkoliv tato suma ukazuje, jak fenomenální je Buffettova strategie a umění investovat, je to v podstatě i břemeno, které musí nést. Berkshire Hathaway totiž nevyplácí akcionářům dividendy a jen zřídka sama odkupuje své akcie. Proto tato situace představuje pro „Věštce z Omahy“ opravdu velkou výzvu.

„Investovat tyto peníze, aby začaly vydělávat, by bylo skvělé, ale seznam firem, které by Buffett chtěl mít v portfoliu, je velmi strohý,“ uvedl manažer Wedgewood Partners David Rolfe, který dohlíží nad fondem s aktivy šest miliard dolarů a investuje rovněž do akcií Berkshire.

Buffett se zaobíral problémem hotovosti už na květnovém výročním setkání firmy. Tehdy uvedl, že už se velmi dlouho nevrhl do žádné nové investice a že by neměl nechat tolik peněz ležet stranou s téměř nulovým ziskem. Na konferenci pak položil klíčovou otázku: „Jsme schopni tyto peníze někam investovat?“ A následně si pak sám odpověděl: „Řekl bych, že historie a současná situace je na naší straně, ale bylo by přece jen lepší, kdyby už jsme nějaké tipy měli.“

Šťastný dědic, nebo poctivý dříč? Kde se vzali dnešní miliardáři

„Věštec z Omahy“ však už letos našel pár investic. Začátkem roku vstoupil do akcií Apple, v červnu pak učinil dvě další, ale menší akciové investice. Jedna byla do podílu ve firmě, která investuje do nemovitostí, a druhá do hypotéční společnosti. Nejvýznamnější událostí ale pravděpodobně byla dohoda, kterou učinila odnož Berkshire Utilities. Ta v červenci zahájila debatu o koupi největší elektrické přenosové sítě v Texasu za devět miliard dolarů. Tato akvizice je však také zájmem fondu Elliot Management, tudíž není Buffettův úspěch ještě stoprocentně zaručen.

Největší výzvou se ale stále ukazuje akciový trh. Kvůli nekončícímu býčímu sentimentu je těžké najít atraktivní příležitosti, uvedl analytik Jim Shanahan pro Bloomberg. Velká hromada hotovosti je prý také známkou toho, že Buffett je ochoten si na správnou investici počkat.

Umění prodávat. Warren Buffett ví, kdy pustit akcie k vodě

Jedna z věcí, která by Berkshire Hathaway pomohla urychlit zainvestování volných prostředků, je významnější korekce nebo dokonce nástup medvědího trhu. V minulosti se Věštec z Omahy vrhl na trh, když se firmy a investoři ocitli v problémech, a uzavřel tak obchody za výhodných podmínek. Pokud taková situace nastane, Buffettovi to perfektně nahraje na smeč.

Newsletter