Osm vyspělých zemí, které trápí osm problémů třetího světa

Život v západním světě nám umožňuje čerpat výhody bohatství a využívat lidských práv a občanských svobod, o kterých se obyvatelstvu třetím zemí ani nesní. Ovšem vypadá to, že takřka každá vyspělá demokracie má svého kostlivce ve skříni. Za jaké statistiky by se západní země měly stydět? To zmapoval server Listverse.

  1. Rusko – ráj otrokářů

Myslíte, že otroctví je záležitostí minulosti, a dnes by se to minimálně ve vyspělých zemích nemělo stát? Podle skupiny Humanity United je v současnosti v Rusku zhruba milion lidí, kteří pracují za otrokářských podmínek, včetně 50 tisíc dětí, které jsou nucené k prostituci.

Podle studie Ministerstva zahraničí USA, která Rusko zařadila mezi nejhorší otrokářské země, je zde zneužívána také pracovní síla migrantů. Například při výstavbě hal pro Zimní olympijské hry, které v Rusku proběhly v roce 2014, byly pracovníkům zabaveny pasy, byli nuceni pracovat 12 hodin denně a měli nárok pouze na jeden den volna měsíčně.

  1. Řecko – více korupce než u diktátorů

To, že je v Řecku vysoká míra korupce, není žádným neznámým faktem. Koneckonců, pokud porovnáme Jižní Evropu například se Skandinávií, obliba úplatkářství, ale i dalších podobných praktik, je u Jihoevropanů daleko vyšší. Překvapivým faktem ovšem je, že míra korupce v Řecku je vyšší než v řadě diktátorských zemích či v zemích třetího světa. Podle Transparency International je na tom Řecko hůře než například Saudská Arábie, Jordánsko, Omán, Katar, Kuba, Ghana či Namibie.

  1. Izrael – nejtvrdší cenzura

Izrael je standardně označován moderní a fungující demokracii, která se příliš neliší od té v západních zemích. V řadě oblastí znaky demokratické státu skutečně splňuje, avšak svoboda slova k nim patrně nepatří. Alespoň podle organizace Reportéři bez hranic, jež Izrael zařadila mezi země, které nejvíce omezují novináře.

Izrael může podle jejich žebříčku klidně konkurovat zemím, jako je Guinea-Bissau, kde je v médiích provozována vojenská cenzura, Maledivy, kde novináře napadly vládní síly, či Mali, kde byla svržena státní televize a její zaměstnanci byli mučeni. V Izraeli je to podle žebříčku dokonce horší než v Guatemale, kde řeší problémy s častými vraždami novinářů.

  1. Vermont – nejchudší stát USA

Vermont je zalesněný stát na severu USA, který takřka není ničím zajímavý. Až na to, že jde o absolutně nejchudší stát celé federaci. Podle absolutního HDP je na tom Vermont zhruba jako Jemen. A podle HDP na hlavu jsou bohatší než Vermont státy jako Maroko, Alžírsko či Bělorusko, Ale i Súdán, Uzbekistán či Irák.

  1. Glasgow – brzké umírání

Několik uplynulých desetiletí, kdy značný hospodářský růst přispěl i k velkému pokroku v medicíně, průměrná délka života v západních zemích prudce stoupala. Pokud jste muž a žijete ve Velké Británii, můžete očekávat, že se dožijete úctyhodných 78,5 let. Neplatí to však o východním Glasgow, kde je střední délka života muže alarmujících 54 let, což je o několik let méně než například v Afghánistánu (59), na Haiti (61) či v Iráku (65). Kromě vysoké míry chudoby totiž region zmítá i vysoká míra alkoholismu, drogových závislostí a bezdomovectví.

  1. Jižní Korea – sebevraždy

Je zřejmé, že chudoba může vyvolávat deprese, a tak bychom mohli očekávat vysoký počet sebevražd hlavně v chudých zemích, případně tam, kde panuje vysoká nerovnost. Vysokou míru sebevražd lze tak sledovat například v Zimbabwe, Venezuele, Nikarague, Haiti, Jamajce či v Guatemale. Tyto země ale ani zdaleka nešlapou na paty Jižní Koreji, kde končí svůj život sebevraždou 40 ze 100 tisíc mužů, tedy podobně jako v Kazachstánu či na Ukrajině.

Vysoká míra sebevražd trápí také Japonsko, které je jednou z nejbohatších a nejrovnějších společností. V těchto případech tedy opravdu platí, že štěstí si za peníze nekoupíš. Pro zajímavost, z vyspělých evropských zemích je na tom nejhůře Maďarsko a Rusko.

  1. Irsko – zákaz potratů

Ze zemí Evropské unie má katolické Irsko bezkonkurečně nejpřísnější zákon proti potratům. Umožňuje jej pouze v případě, že těhotenství ohrožuje život ženy. Tento ústupek přitom irští zákonodárci udělali teprve před třemi lety, do té doby byly potraty zcela zakázány (přestože již v roce 1992 nejvyšší soud rozhodl, že potrat by měl být v případě ohrožení života legální).

Byla to reakce na případ těhotné Indky žijící v Irsku, kterou v roce 2012 přivezli do nemocnice s život ohrožujícími komplikacemi, avšak lékaři odmítli provést potrat. Indka na něj nakonec musela do Velké Británie, přičemž irská vláda ji nakonec musela zaplatit odškodnění. Znásilnění, nesprávný vývoj plodu ani další jiné důvody pro potrat ovšem v Irsku stále nepřipadají v úvahu. OSN irský zákon proti potratům minulý rok odsoudila a označila jej za diskriminační, krutý a ponižující vůči ženám.

  1. Lichtenštejnsko a USA – míra zastřelení

V USA je počet střelných zbraní na 100 obyvatel téměř devadesát, což je nejvíc na celém světě. Mezi vyspělými zeměmi pak drží první příčku také v ukazateli míry zabití střelnou zbraní na 100 tisíc obyvatel, a to s hodnotou 2,97. Spojeným státům však s hodnotou 2,95 šlape na paty Lichtenštejnsko. S jeho počtem obyvatel to však znamená zhruba jedno zastřelení do roka.

 

Newsletter