Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Katar, Comey, volby v Británii. Budou geopolitická rizika otřásat trhy?

Investoři, kteří netrpělivě čekají na návrat tržní volatility, by se tento týden mohli dočkat. Jejich šance rostou. Do hry totiž mohou významně vstoupit geopolitická rizika, uvedla agentura Bloomberg.

Prvním rizikem rušného týdne je rozhodnutí čtyřčlenné aliance vedené Saúdskou Arábií o zastavení diplomatických vztahů s Katarem, který podle nich podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Dalšími riziky jsou situace na Korejském poloostrově a také politický skandál v Brazílii.

Napětí kvůli Kataru

Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Egypt ve svých prohlášeních uvedly, že zruší leteckou a námořní dopravu s Katarem, který je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Napětí eskalovalo kvůli vztahům země s Íránem a podporou Muslimského bratrstva. Tento krok posunul ceny ropy Brent na londýnské burze o 1,6 procenta. Černé zlato zažívá špatný rok, ceny kvůli obavám ze světových dodávek klesly o 11 procent. Zatím ale nejsou bezprostřední důkazy o tom, že by dodávky ropy z Perského zálivu měly být narušeny.

Na tomto grafu je vidět bezprostřední reakce ceny ropy Brent na spor s Katarem. Dopoledne ceny ještě rostly o více než jedno procento, během odpoledne už ropa Brent klesla pod 50 dolarů

Britové míří k předčasným volbám

Britští voliči zamíří již tento čtvrtek 8. června k volebním urnám. V předčasných volbách rozhodnou o složení nového parlamentu. Slušný náskok vládních konzervativců premiérky Theresy Mayové se přitom tenčí. Důvodem je série útoků, které způsobují, že terorismus bude hlavním tématem posledních dnů kampaně.

Překvapivé vítězství labouristů by mělo především jeden dopad – povzbudilo by fiskální kroky, které by mohly změnit výhledy Spojeného království, výnosy dluhopisů a také změnit vývoj libry. V parlamentu, v němž v současnosti nemá žádná strana většinu, by mohlo být méně jasno ohledně budoucí politiky Británie. Mezi obchodníky ale narůstá pocit, že výsledek voleb by mohl znamenat „déjà vu“, křesla by tak byla rozdělena jako v roce 2015, poznamenal Stephen Innes, obchodník regionu Asie a Tichomoří z Oanda Corp. v Singapuru.

Libra výrazně zpevnila poté, co volby do parlamentu v roce 2015 na rozdíl od odhadů vyhráli konzervativci Davida Camerona. Ten odstoupil poté, co Britové loni v červnu rozhodli o odchodu z Evropské unie. Libra přitom prozatím ukazuje „znecitlivění„ na šoky z teroristických zvěrstev, podotkl Innes.

Grilování bývalého šéfa FBI

Odvolaný ředitel FBI Jamse Comey bude ve čtvrtek před Kongresem svědčit o svých rozhovorech s prezidentem Donaldem Trumpem. Důvodem je podezření na možné ovlivnění loňských prezidentských voleb ze strany Ruska.

Comeyho dlouho očekávané svědectví může způsobit další pohyby na amerických akciových trzích a na dolaru. Akcie klesaly poté, co Trump chtěl po šéfovi FBI zastavit šetření svého bývalého poradce Michaela Flynna. Dolar reagoval poklesem na úrovně, na nichž nebyl od listopadových prezidentských voleb. Dow Jones spadl o více než 370 bodů a index S&P 500 zaznamenal největší pokles od září.

Newsletter