Revoluce na čínských derivátových trzích. Přijde růst, či krach?

Silná liberalizace čínských trhů s deriváty začíná nést své ovoce. Otázkou je, zda se ve výsledku neukáže, že je zkažené. Uvolnění pravidel obchodování s termínovanými instrumenty totiž láká nejen ostřílené hráče, ale taktéž dává vzniknout novým investičním strategiím založeným na automatických obchodních systémech. Ty mohou přinést buďto mnohem větší zisky, nebo naopak taktéž způsobit krach celého trhu.

Manažeři čínských fondů a brokerských společností se v poslední době zaměřují především na zdatné matematiky a IT specialisty. Tento zájem jde ruku v ruce s tím, jak se na obchodní plac čínské burzy přesouvají spíše servery než sami obchodníci. Cílem je získat každou mikrosekundu k dobru, která by napomohla ke zvýšení zisků, především z obchodování opcí a futures kontraktů. Zvýšenou obchodní intenzitu na trhu potvrzuje i fakt, že se futures navázané na čínský index CSI300 staly v květnu nejobchodovanějším instrumentem na světě.

Zavádění nových derivátů a strategií má za cíl rozšířit možnosti zajištění rizik jednotlivým investorům. Z historie však víme, že tzv. vysokofrekvenční obchodování (High Frequency Trading) několikrát stálo za náhlým a prudkým poklesem trhu, který se však po několik minutách vrátil na původní úrovně. Taková situace se obecně nazývá „Flash Crash“, od čehož je poté odvozena i přezdívka high fraquency traderů, tzv. „flash boys“.

Největší vládní investor světa vyzval Flash Boys. Chce jejich konec na trzích

Vysokofrekvenční obchodování je charakteristické především pro Spojené státy a Evropu. V Číně je však tato věc naprostou novinkou, což se v podstatě dá říci o samotném derivátovém trhu, jelikož ten před více jak pěti lety v ekonomice rudého draka ještě ani neexistoval.

„V současnosti existuje na trhu spousta nástrojů zajištění. Jejich likvidita a stabilita je však stále problém, na který by hedgeové fondy neměly zapomínat,“ řekl pro server CNBC Hong Lei, zástupce šéfa čínské Asset Management Association.

„Čínský trh je vysoce neefektivní, což znamená, že je poměrně snadné dosáhnout vysokých výnosů,“ je přesvědčen Ken Zhu, předseda a CEO hedgeového fondu Scientific Investment. Zhu, který dříve působil ve společnosti BlackRock, se zaměřuje na kvantitativní strategie, kterými se snaží porazit čínské retailové investory. Dle jeho názoru „nemá běžný investor žádnou šanci porazit automatické obchodní systémy, které mají potenciál nést až 20% výnosy.“

Převaha nad běžnými investory mohla být patrná například 16. srpna 2013. Tehdy kombinace softwarové a lidské chyby v čínské společnosti Everbright způsobila nezamýšlené otevření nákupních příkazů o hodnotě 68,6 miliard juanů (11,1 miliardy dolarů) na akciové burze v Šanghaji. To ve výsledku způsobilo krátkodobý 6% odskok indexu CSI a následný flash crash.

Everbright se sice tehdy urychleně zajistila pomocí futures kontraktů, avšak běžní investoři, kteří se chybného příkazu chytili, se už velkým ztrátám nevyhnuli. Většina z nich totiž neměla oprávnění s futures obchodovat, stejně tak přispěl i regulační zákaz nákupu a následného prodeje instrumentu v jeden den.

Plnou parou vpřed

Poté, co byl v roce 2010 založen první čínský trh futures kontraktů, se rudý drak zaměřil i na burzovně obchodovatelné fondy (ETF) a v plánu jsou i další zajišťovací instrumenty, jako například opce navázané na jednotlivé akcie.

Do akce se dostávají i místní vlády. Ty se po vzoru města Greenwich, které se nachází poblíž Manhattanu a je známo jako „město hedgeových fondů“, jelikož v něm mají pobočky ty největší fondy nejen v USA, ale i na světě, snaží vybudovat obdobný investiční hub, kam by přilákaly ty největší hráče,

Rocky Hu, generální ředitel Olympus Hedge Fund Investments, očekává, že bude letos do Číny přilákáno minimálně 15 světových fondů. „Kam jinam by se taky měly přesunout? Žádná jiná země nenabízí takový potenciál jako Čína,“ tvrdí optimisticky Hu.

Tohoto scénáře se drží i Wang Feng, který opustil Wall Street, aby se vrátil do vlasti s vidinou příležitosti ve využítí automatických obchodních systémů. Pronajal si kancelář ve městě Chang-čou, kde momentálně v rámci svého fondu Alpha Squared Capital testuje svou strategii vysokofrekvenčního obchodování.

„Doufáme, že se nám podaří dosáhnout stejné rychlosti jako ve Spojených státech, kde se obchody pohybovaly na úrovni mikrosekund,“ prozradil Feng. „Nákladný hardware a software však není všechno. Klíčové je vytvoření té správné investiční strategie, která nejlépe sedne do prostředí čínských trhů.“

Někteří však nevěří, že se vysokofrekvenční obchodování vyplatí, především pak v krátkém období. K úspěchu je totiž potřeba obrovské množství transakcí. Jejich kontrola je však v rukou čínské burzy, která si pečlivě hlídá, aby nebyl trh najednou zaplaven mohutnou vlnou příkazů, jež by ve výsledku nebylo možné ani vypořádat. 

Trader viněný z flash crashe 2010 Sarao byl propuštěn na kauci 5 mil. GBP

Panika na Wall Street pět let poté. Co nás naučil tzv. Flash crash?

Newsletter