Banky začínají být v technologii pozadu, varoval exšéf Barclays

Bývalý ředitel britské banky Barclays Antony Jenkins znovu varoval před začínajícím zaostáváním velkých bank za novými technologiemi. Transformace bankovního sektoru je v plném proudu, ale velké banky podle něj zaostávají za adaptací na technologie jako je blockchain. Jaký potenciál podle něj tato revoluční skrývá?

Antony Jenkins vedl jednu z největších světových bank Barclays mezi lety 2012 až 2015. Podle jeho slov jsou banky v inovování obecně velmi dobré, ve významnějších transformacích ale zaostávají. Na poli inovací dominují velké technologické firmy a FinTech startupy. „Pokud se podíváte na celý proces transformace tohoto odvětví, tak se opravdu děje mimo velké finanční domy. Ty si to ale už začínají uvědomovat,“ uvedl pro CNBC Anthony Jenkins.

World Economic Forum vydalo v úterý zprávu, která dokazuje, že velké banky značně zaostávají v implementaci technologií jako jsou cloudy, analýza velkého vzorku dat a umělá inteligence. Současně však ve zprávě stálo, že se FinTech firmám nepodařilo rozčeřit vody bankovního sektoru tak, jak původně mnoho z nich doufalo.

Kontroverzní názor? Konec bitcoinu je na dohled

Podle bývalého šéfa Barclays jsou banky omezovány centrální autoritou a proto nemohou adaptovat technologie, jako je například právě blockchain. Ten slouží jako digitální účetní kniha a nemusí mít ze své podstaty nad sebou žádný dohled od prostředníka. Bývalý bankéř uvedl, že ačkoliv blockchain začínal jako okrajová technologie ignorovaná mainstreamem, tak jeho pravý potenciál se čím dál tím více zhmotňuje.

„Řekl bych, že to je jako s každou technologií. Začne to jako malý objev, který velké subjekty na trhu ignorují a částečně doufají, že zmizí. Postupně získává více pozornosti a různé firmy s ním začínají experimentovat,“ poznamenal Jenkins.

Singapurská centrální banka a její blockchain

Technologická firma IBM v úterý oznámila, že zajistí gigantům potravinářského průmyslu jako je Nestle, Unilever a Walmart používání blockchainové sítě k tomu, aby zjistily původ, stav a pohyb jejich surovin od dodavatelů. Jenkins upozornil na to, že princip rozptýlené účetní knihy by mohl být využitý k tomu, aby byly hypotéky či půjčky distribuovány zákazníkům během několika minut.

„Přestože se tohle ještě neděje, tak se do tohoto stavu za pět, deset či patnáct let dostaneme. Tato technologie má potenciál na to ´vymáčknout´ velké procento marže z bankovního sektoru, které dnes v podstatě vydělává hlavně na neefektivitě,“ dodal Jenkins. Podle jeho odhadu by mohly digitální záznamy a rychlé operace s informacemi ušetřit 80 až 110 miliard dolarů.

Newsletter