Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Nerovnost? Viňte centrální bankovnictví

Zatímco horní procento vlastní téměř polovinu světového bohatství, dvě třetiny „chudých“ se musí spokojit se třemi procenty. Toť rozložení světového bohatství ve zkratce. A kdo za to může? Podle Charlese Hugha Smitha, který problém globální nerovnosti rozebírá na svém blogu, je na vině centrální bankovnictví a současný systém tvorby peněz.

Při pohledu na pyramidu rozložení světového bohatství zapláče srdce kdejaké duše se smyslem pro spravedlnost. S tím, jak nejbohatší stále rychleji bohatnou, zbytek světa vůči nim relativně chudne a nůžky mezi oběma skupinami se stále více rozevírají. Podle dat za rok 2015 vlastní 0,7 % nejbohatších více než 45 % světového bohatství a 8 % nejbohatších pak téměř 85 %. Naopak „dolních“ 71 % dosahuje na pouhá 3 % světového bohatství.

Kompas Podnikatele: Snižování příjmové nerovnosti v ČR zpomalilo

Rozdíly mezi chudými a bohatými se v posledních desetiletích dynamicky zvyšují například ve Spojených státech. Jestliže koncem 70. let vlastnila desetina procenta nejbohatších „pouhých“ 7 % národního bohatství, do roku 2015 se tento podíl více než ztrojnásobil.

Nový blog z ČNB: Nerovnost neroste

Ale co, nebo kdo, má tuto eskalaci nerovnosti na svědomí? Podle Charlese Hugha Smitha se problém skrývá v charakteru dnešního systému centrálního bankovnictví a především v nerovnosti mezi těmi, kteří mají přístup k nově vytvářeným penězům, a těmi, kteří jej nemají. Současný „monopolní“ systém tvorby peněz je zaštítěn centrální bankou, peníze však může samovolně vytvářet každý článek bankovní soustavy, tedy zejména komerční banky, a to díky systému částečných rezerv. Ačkoliv se jedná o soukromé instituce, neprovozují soukromé podnikání v jeho pravém slova smyslu.

Zatímco jednotlivec, který uloží své peníze do banky, dostane úrok ve výši maximálně jednoho procenta, komerční banka, která má povinnost držet rezervy řekněme ve výši 5 %, pak může půjčit 19násobek této částky. Ze 100 000 uložených dolarů tak může díky kouzlu částečných rezerv vytvořit dalších 1 900 000 dolarů, za jejichž zapůjčení pak inkasuje slušné úroky. Není těžké postihnout, že na takovémto vytváření „hodnot“ ze vzduchu žádné jiné podnikání nefunguje a ani nemůže fungovat. Současný systém bankovnictví se současnými rezervami tak umožňuje maximalizaci zisku jedněch na úkor druhých. Zatímco podnikatelé v „obyčejných“ odvětvích získají peníze jedině tak, že přesvědčí spotřebitele, aby si zakoupili jejich výrobek, bankéři a finančníci vydělávají na půjčování peněz, které byly jimi samotnými vytvořeny tzv. z ničeho.

Konec komerčních bank. Odteď už všem půjčuje jen ta centrální

Newsletter