Zlato až po kolena v medvědím supercyklu, ale…

Byť si dnes zlato připisuje více jak půl procenta zisků, v dohledné době existuje reálná šance dalšího propadu. Ještě před několika týdny se drahý kov nacházel na úrovních z března 2014, přičemž někteří věřili, že dojde i na prolomení hranice 1350 dolarů za unci. Náhle však přišel zvrat, který komoditu dostal pod 1230 USD. Podle banky Wells Fargo je však další prostor pro propad, i přes aktuální růst, dostatečně otevřen. Historická data totiž ukazují, že se zlato nachází teprve v první čtvrtině „medvědího“ supercyklu.

Od 26. září až do konce minulého týdne si zlato připsalo ztrátu o více jak 8 %. Podle Johna LaForgeho, šéfa oddělení investic do fyzických aktiv ve Wells Fargo, by cena mohla jít ještě hlouběji. Zlato se podle něj totiž nachází „až po koleno v medvědím supercyklu komodit.“

Zlato v zajetí medvědího supercyklu

Expertovo tvrzení vychází z historických dat, ze kterých je možné vypozorovat téměř 20letý medvědí cyklus pozorovaný v letech 1980 až 1999. V roce 2011 zlato dosáhlo téměř 1900 dolarů za unci, od té doby intenzivně padá. Pokud by tak historie poukazovala i na budoucí vývoj, drahý kov by se nacházel ve zhruba čtvrtině trendu dalšího poklesu.

Hlavním důvodem, proč v případě komodit pozorujeme dlouhodobé supercykly, je dle experta výrazný převis nabídky nad poptávkou. Aktuální čísla ukazují, že světová zásoba zlata dosahuje 176 tisíc metrických tun. V přepočtu na jednoho člověka se dostaneme na 0,8 unce, což je největší hodnota od roku 1950.

I přes tento fakt, zůstává LaForge relativně pozitivní. „Zlatí“ investoři by se dle experta neměli obávat výraznějšího propadu. Kov by dle odhadů analytického týmu Wells Fargo mohl klesnout ještě k 1050 dolarů za unci, a to zhruba do roku 2017. A právě tato úroveň je podle bankéře ideální příležitostí k nákupu zlata jakožto „dlouhodobé strategické investice.“

Goldmané přikyvují

Na zlato jako na strategickou investici aktuálně shlíží i banka Goldman Sachs. Její tým však vidí klíčovou hranici mnohem blíže, a to na 1250 dolarech za unci. Jakmile bude pokořena, investoři by měli zvážit nákup zlata jakožto nejspolehlivějšího instrumentu ochrany před nečekanými výkyvy na trhu.

Byť byl propad posledních týdnů v souladu s „medvědím“ výhledem banky, v případě dalšího poklesu už radí naopak nakupovat.

„Jakýkoliv propad ceny zlata pod 1250 dolarů za unci považujeme za signál k nákupu,“ přepisuje slova analytického týmu Goldman Sachs agentura Bloomberg. „Hlavním argumentem jsou přetrvávající rizika globálního růstu, stejně tak i obava ohledně limitů světových centrálních bank, obzvláště u Bank of Japan a ECB.“

Už v červnu nastavili Goldamné cenu zlata během příštích 3,6 a 12 měsíců na 1300, 1280 a 1250 dolarů za unci. Ke konci letošního roku je tak cena odhadována na 1280 USD, přičemž možná rizika jejího snížení banka neočekává. Následný propad k 1250 dolarů jde pak ruku v ruce s téměř 65% šancí navýšení amerických úrokových sazeb v prosinci tohoto roku.

 

Newsletter