Stihne Alphabet prokletí nejhodnotnější firmy?

Technologická společnost Alphabet je teď pravděpodobně nejopěvovanější firmou na celém světě. O tom, že jí výborné hospodářské výsledky pomohly k tomu, aby v pomyslném závodě o nejhodnotnější společnost porazila Apple, už bylo napsáno mnoho. O čem se však mlčí, je fakt, že toto prvenství s sebou nese i „prokletí“, které postihlo již každou historicky nejcennější firmu.

Scénáře z minulosti těchto společností, které byly z hlediska tržní kapitalizace v rámci indexu S&P 500 největší, ukazují, že by se akcionáři Alphabetu mohli pomalu připravit na vybírání zisků. Studie firmy Leuthold Group ukázala, že všechny firmy, které kdy dosáhly 4% kapitalizace indexu S&P 500, si po dosažení této hranice prošly ještě další rally, které však neměla dlouhého trvání. Potvrzují to historická data u známých gigantů, jako je Microsoft, GE, Cisco, Exxon či Apple (viz graf).

Tvrdá porážka Applu. Nejhodnotnější firmou je Alphabet

Alphabet sice ještě nedosáhl 4% tržní kapitalizace sledovaného benchmarku (aktuální čísla ukazují „pouze“ 3,3 %), ovšem podstata onoho „prokletí“ zůstává stejná. Jakmile firma dosáhne takové velikosti, stane se pro ní (alespoň podle historických scénářů) mnohem obtížnější uspokojit všechna růstová očekávání, která jsou spjata s titulem nejhodnotnější firmy světa.

V 80. letech se na výsluní dlouho držel podnik IBM. Ovšem poté, v době, kdy první příčky začaly obsazovat technologické společnosti jako Microsoft či Cisco, se se již tato situace neopakovala.

„Pokaždé je velice obtížné udržet se na vrcholu, když stále existuje hrozba, že vás může sesadit jakákoliv nová technologie,“ řekl pro CNBC Howard Silverblatt, analytik společnosti S&P Dow Jones Indices. „Stará doba nákladných továren a dílen, které zabraňovaly konkurenci dostat se mezi největší firmy na trhu, je už totiž dávno passé.“

Pravdou je, že nejskloňovanější firmou, jejíž potenciál by mohl Alphabet sesadit, je Apple. Odhady analytiků z Wall Street predikují, že by se tak mohlo stát už během příštích 12 měsíců. Cílová cena „matky“ Googlu je nastavena na 918 dolarů za akcii, což odpovídá 14% nárůstu tržní kapitalizace až na 632 miliard dolarů. V případě Applu je cena očekávána na 133 dolarech, která by tak znamenala dosažení hodnoty firmy o velikosti 740 miliard dolarů.

Na druhou stranu, ve prospěch Alphabetu hraje jeho široká paleta produktů a služeb. Zatímco motorem růstu Applu prozatím zůstává prodej iPhonů, v případě kalifornského technologického giganta se jeho byznys model zaměřuje od internetových vyhledávačů, přes mobilní operační systém, emailovou službu, online mapovou aplikaci až po nejoblíbenější síť online videí.

Projekty jako je Google Chrome, Gmail, Android, Google Maps, YouTube či Google Play mají dle datové společnosti FactSet jednotlivě více jak jednu miliardu uživatelů, což je, i z hlediska reklamy, který tvoří značnou část příjmů celé společnosti, dostatečně solidní základna na to, aby si Alphabet své prvenství udržel historicky nadprůměrnou dobu.

Newsletter