Býk na Wall Street svěsil hlavu. U Amazonu zisky nekoupil

O procento níže zavřely v pátek hlavní americké akciové indexy. Pro S&P 500 a Nasdaq to znamená 2% ztrátu za týden, pro DJIA odpis bezmála 3 procent. Trhy rozkolísal propad komodit na dno za posledních 13 let i evidentní zpomalování Číny, která je pro komodity zásadním spotřebitelem. Do růstu celé Wall Street se tak nedokázal přetavit prudký vzestup akcií Amazon v reakci na kvartální výsledky. Ty zpevňovaly až o 17 procent! a nakonec uzavřely o 11 procent výš.

Šéf Amazonu přes noc zbohatl o 7 mld. dolarů

Důvodem poklesu celého trhu byly především ztráty biotechnologických firem a základních materiálů v reakci na propad cen komodit. Tento pokles nedokázal přetlačit dravý vzestup akcií Amazon, ani Visa či Starbucks po taktéž solidních výsledcích.  Amazon v tržní kapitalizaci překonal maloobchodní řetezec Wal-Mart.

Ceny kovů padly na nová několikaletá minima (zlato za 5,5 roku) a ceny ropy nejníže za čtyři měsíce. Brent se dostal pod 55 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI k 48 USD/barel. Způsobily to zejména další údaje, potvrzující zpomalení v čínské výrobě. To zatížilo průmyslové kovy a přeneseně i ty drahé a další komodity. Příliš nepotěšily ani údaje z amerického realitního trhu. Za propadem biotechnologií pak stály zejména akcie Biogen. Firma oznámila ztrátu a zhoršení výhledu pro letošní rok.

Ceny ropy pod tlakem Číny a dolaru dál padají

„Oživením“ byl přiznaný únik dokumentu z Fedu. Ten může přes očekávané úrokové sazby napovědět, zda a kdy Fed ve zbytku roku své sazby zvedne. Nabízí se scénář září či dvakrát později do konce roku. 

Newsletter