Zemřel Hans Rosling: Profesor, který statistiku povýšil na umění

O tom, že statistika je významným vědním oborem, pochybuje málokdo. Ovšem málokdo by ji také označil za zajímavou. Ne však ti, kteří někdy měli možnost sledovat charismatického Švéda, jak z nudných čísel vytváří doslova grafickou show. Hans Rosling v úterý zemřel, ovšem svět na něj bude vzpomínat ještě dlouho.

Hans Rosling se rád nazýval jako „edutainer“ – ten, kdo učí prostřednictvím zábavy. A světem bude ještě dlouho považován také za fenomenálního mistra vizualizace dat. Profesor statistiky a medicíny na stockholmské univerzitě Karolinski Institute zemřel v úterý ve věku 68 let ve švédském městě Uppsala na rakovinu slinivky břišní.

Hans Rosling byl vědec, lékař, statistik, profesor a bavič v jedné osobě. Za pomoci svých propracovaných grafů, geniálních animací a specifického humoru dokázal i laickému publiku prezentovat důležité statistické poznatky takovým způsobem, že diváci u jeho přednášek nejen neusínali, ale naopak hltali každé jeho slovo.

Průzkum ECB: Chudoba a nerovnost v Evropě roste

Ve svých vystoupeních na TED konferencích, známých jako TED Talks, vytvářel švédský profesor z hromady na první pohled nicneříkajících čísel svět, kterému mohl porozumět každý – tak složité záležitosti jako je globální oteplování či populační růst vysvětloval pomocí pár barevných lego kostek, krabic či figurek.

Rosling se přitom snažil nejen o to, aby se lidé pobavili, ale zejména o to, aby docenili význam statistických dat a nespoléhali se na domněnky a předsudky: „Sbírejte data, tvořte statistiky. Potom vše zkombinujte, zanalyzujte a teprve poté vyvoďte souvislosti. Tímto způsobem se dá svět pochopit lépe, než kterýmkoli jiným,“ citoval Roslinga slovenský server eTrend.

Právě data – a nic jiného než data – byly v Roslingově pohledu základem každé dobré argumentace. Jeho diváci se tak mohli například přesvědčit, že Západ vlastně není tak bohatý a zbytek světa tak chudý, jak se řada lidí domnívá. Na svém prvním TED Talks v roce 2006 se smíchem poznamenal, že jeho studenti jsou v odhadu významných statistických dat o světě méně přesní než šimpanzi – ne kvůli ignoranci, ale kvůli předsudkům.

Osm vyspělých zemí, které trápí osm problémů třetího světa

A kdo ještě neslyšel o Hansu Roslingovi, možná slyšel o nadaci Gapminder, kterou švédský profesor spoluzaložil. Ta vyvinula jedinečný software Trendalyzer, který importoval mezinárodní statistické údaje do interaktivních grafů a pohyblivých animací – takových, jaké Rosling používal ve svých přednáškách. Software v roce 2007 koupila společnost Google.

 

Newsletter