Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Twitter aneb hoax o akvizici modrého ptáka

Investoři sledující akcie známé sociální sítě Twitter během včerejška zbystřili pozornost. Objevila se totiž zpráva o v dolarech denominované 31miliardové akvizici, která okamžitě vyvolala téměř 8% odskok vzhůru. Příjemné zjištění pro akcionáře, obzvláště když se kolem společnosti v posledních měsících opravdu množily zvěsti o možném převzetí. To by však zmiňovaná informace nesměla být falešná…

Z Prahy se šíří drby: Google spolkne Twitter?

Samo oznámení se objevilo na webové stránce „Bloomberg.market“, silně připomínající původní originál „Bloomberg. com“. Oficiální mluvčí agentury Bloomberg Ty Trippet však velice rychle informoval, že nejde o zprávu z oficiálního webu známé agentury, a tudíž jde o tzv. „hoax“. To nakonec potvrdil i samotný Twitter. Akcie sociální sítě tak po prvotním skoku vzhůru spadly opět na nižší úrovně.

Cenový odskok akcií sociální sítě jasně svědčí o tom, jak bylo falešné oznámení přesvědčivé. Ve skutečnosti však není nikterak obtížné vyvolat obdobné nadšení z nepravdivé zprávy u jakýchkoliv jiných titulů. Jediné, co je potřeba, je základní znalost tvorby webových stránek, jelikož zdrojový kód „kopírovaného“ originálu je pokaždé volně přístupný.

„Pokud jsou dané webovky online, můžete je naprosto snadno okopírovat,“ řekl pro server CNBC Fintam Lambe, ředitel společnosti Popcorn Web Design Limited. „Potřeba je k tomu pouze otevření zdrojového kódu stránek, jeho zkopírování a následné vložení. Výsledkem je pak replika původního originálu,“ vysvětlil Lambe.

Aby falešná stránka vypadala legitimní, její autor přidal odkazy na skutečný web agentury Bloomberg. Přesto však byla možná rozeznatelnost. Vyjma pravopisných chyb byl i samotný styl psaní zcela odlišný od originálu. Sama falešná doména pak byla registrována na Panamě přes proxy server WholsGuard, který znesnadnil identifikaci jejího autora.

„Registrace tímto způsobem vytváří dojem, že autor pochází z naprosto jiné lokace, než tomu doopravdy je,“ řekl pro CNBC Ben Shelby, manažer společnosti JBi Digital, zabývající se designem webových stránek. „Jakmile se vás snaží někdo vystopovat, má to mnohem složitější,“ dodal.

Z historie hoaxů

Včerejší událost však nebyla první a zaručeně ne poslední. Na začátku letošního roku se objevila zpráva o společnosti PTG Capital, která podala žádost u americké Komise pro cenné papíry ohledně koupě kosmetické firmy Avon. Hoax stejně jako v případě Twitteru vyvolal okamžitý odskok akcií, který však ustal po zjištění, že žádná společnost PTG Capital neexistuje.

Minulý rok se stala objetí falešné zprávy britská společnost G4S. Tehdy novináři obdrželi prohlášení o tom, že zmiňovaná firma má ve svém účetnictví nesrovnalosti. Obvinění pak bylo podtrženo odkazem na repliku oficiálních stránek podniku, které však byly k dispozici pod jinou URL adresou.

Odborníci na tuto problematiku jsou přesvědčeni, že obdobných falešných zpráv vytvořených prostřednictví kopií webových stránek bude přibývat. Na vině je především fakt, že čím dál tím více lidí používá sociální média jako rychlý zdroj informací.

„Nejde o nic jiného než o důkaz toho, jak jsme čím dál tím více závislí na internetu,“ míní David Emm, člen bezpečnostního výzkumného oddělení společnosti Kaspersky Lab. Tím pádem je tedy šíření falešných informací mnohem snadnější a má také širší dopad.

Vítej zpět, Jacku. Akcie Twitteru letí vzhůru

Newsletter