Benda (ČNB): Češi padělají hlavně tisícovky, Italové mince

Loni bylo na území České republiky zadrženo 2132 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. To je o 251 kusů méně než v roce 2015. Jejich hodnota překročila 2,2 milionu korun. Dlouhodobě nejvíce padělanými nominály české měny jsou 1000 a 500 Kč. Nejčastěji to byly tisícikoruny, kde dominují starší vzory, řekl serveru Roklen24 člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

„Naprostá většina padělků byla i v loňském roce vytvořena méně pokročilými technikami. K jejich odhalení stačí veřejnosti kontrola základních ochranných prvků, a to ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením,“ dodal Benda.

Většina padělků českých bankovek zadržených v loňském roce byla stejně jako v předchozích letech vytištěna na inkoustových tiskárnách. Jednalo se o 1380 kusů. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo zajištěno celkem 712 kusů.

Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky nejčastěji hodnoceny 4. stupněm nebezpečnosti, tzn. jako méně zdařilé. Na těchto padělcích nejsou ochranné prvky zpravidla vůbec napodobeny, nebo jde pouze o jednoduchá napodobení.

Nejvíce padělků českých bankovek bylo zadrženo tradičně v Praze (841 kusů), dále pak v Pardubicích (270 kusů) a v Ústí nad Labem (184 kusů).

Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo loni v Česku zadrženo 1514 kusů, což je o 1 404 kusů méně než v předchozím roce. Jejich hodnota v přepočtu podle kurzovního lístku ze dne 31. 12. 2016 činila téměř 3,210 milionu Kč.

 

Newsletter