Nejčastější chyby mladých obchodníků

Každý začínající trader si na začátku své kariéry klade otázku: „Jak se stát úspěšným obchodníkem?“ Odpověď není krátká ani jednoduchá. Nicméně, jedno univerzálně platné pravidlo existuje. Každý zkušený i nezkušený obchodník by se měl vždy poučit ze svých chyb a posléze se jich tak vyvarovat.

Raj Malhotra, bývalý trader z Wall Street a současný mentor v Insitute of Trading and Portfolio Management, připravil pro server CNBC seznam šesti nejběžnějších chyb, kterých se obchodníci obvykle dopouští.

Předčasný útěk od zisků

Předčasné uzavření ziskové pozice je jednou z nejběžnějších chyb. Mladí obchodníci mívají tendenci ukončovat obchody velice brzy, jakmile se trh pohybuje jejich směrem. Ve většině případů tak přijdou o tu největší „jízdu“, díky které by se z nich mohli stát boháči. Opatrnost je na místě, ale nebojte se toho, že „greed is good“.

Ideálním příkladem jsou akcie společnosti Apple. Pokud byste v červenci 2002, tedy devět měsíců po vypuštění prvního iPodu, investovali do tohoto titulu 10 tisíc dolarů, je z vás dnes milionář. Avšak kolik takových lidí existuje? 

Možná je to lidská povaha, co nutí obchodníky spokojit se jen s málem. Nicméně, k tomu, aby se z vás stal opravdový boháč, je potřeba se naučit profitovat z malého množství obchodů a nesnažit se za každou cenu vydělat na všem.

Daniel Gladiš: Dobrý investor potřebuje umět dvě věci

Neschopnost přiznat svou porážku

Druhou nejběžnější chybou je přesvědčení o vlastní nepřemožitelnosti. Mladí obchodníci si často myslí, že když jde trh proti nim, dokážou to ustát. Z malých ztrát se pak postupně stávají opravdu velké, ze kterých se poté jen těžce dostává.

„Cena je již tak nízko, že níž už jít nemůže,“ zní známá ujišťující hláška. Pamatujte však, že všechno se vždycky může ještě více propadnout. Přiznat svou porážku není hanba. Pokaždé je lepší, když se případné ztráty zastaví na 5 % než na 50 %.

Jít slepě se stádem

Řídit se chováním ostatních není nikdy záruka úspěchu. Konsensuální obchody jsou velice lehké a rychlé, což z nich dělá lákavou záležitost.

Inteligentní investor: Jak úspěšně řídit své investice

Jejich výhodou je, že veškeré dostupné informace jsou již v ceně. Problém však nastane tehdy, když se chod trhu otočí. Mladí obchodníci mají v takových situacích tendenci jednat ukvapeně a neuváženě, což vede k tomu, že vystoupí z pozice v tu nejnevhodnější dobu.

Spoléhat se na investiční hvězdy

V roce 2002 řekl Warren Buffett, že „deriváty jsou finanční zbraně hromadného ničení.“ Minulý měsíce svou hlášku zopakoval a dodal, že jde o „finanční zbraně hromadného ničení, které jsou potenciálně smrtelné.“

Buffettův klíč k hodnocení akcií

V době mezi lety 2002 až 2009 byl Raj Malhotra obchodníkem s opcemi indexu S&P 500 v Bank of America. V té samé době nebyl největším prodejcem těchto derivátů nikdo jiný než sama Berkshire Hathaway. Buffett tak jednoduše kázal vodu a sám pil víno, když dovolil, aby tyto „finanční zbraně hromadného ničení“ volně zaplavovaly trh. Proč to tak je? Věštec z Omahy jednoduše chce zmást všechny ostatní tím, že jim prozradí svou falešnou strategii a tak získá výhodu na svou stranu.

Dan Gladiš: Správný investor je gentlemanem pohody

Složité nikdy neznamená úspěšné

Každá země má svůj vlastní trh, kde se obchoduje s akciemi, deriváty, dluhopisy, měnami i komoditami. Množství těchto instrumentů s sebou přináší i obrovský objem informací, se kterými musí každý obchodník neustále pracovat.

Mnozí si však myslí, že čím více informací, tím složitější přístup musí zvolit. Opak je pravdou, v jednoduchosti je síla. Proto zapomeňte na složité analýzy i modely a pracujte jednoduše. Líbí se vám nějaká společnost? Zjistěte si o ní to nejdůležitější a obchodujte. Komplikovaným a zdlouhavým přístupem jedině ztrácíte čas.

Přelétavost se nevyplácí

Běžnou chybou mladých traderů je i jejich přelétavost. Zaměří se například na americké akcie, avšak po prvních neúspěšných obchodech ihned přeskočí třeba na ropné futures.

Zmatený pohyb na trhu nic nepřináší. Vytvořte si vlastní komfortní zónu, kde si budete jisti svými přednostmi. Držte se toho, co znáte a v čem jste dobří. Pouze to je zárukou toho, že se z vás jednou stane úspěšný obchodník.

 

Newsletter