Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Výhled drahých kovů

I přes bouřlivý vývoj posledních měsíců, kdy se drahé kovy, především zlato, potýkaly s vlivem trvale posilujícího dolaru, silná volatilita na trhu dluhopisů a akcií donutila investory zaměřit se opět na tyto bezpečné přístavy.

Lepší než očekávaná data z amerického trhu práce společně s rostoucími výnosy státních dluhopisů během minulého týdne stlačily cenu zlata dolů. Vývoji opačným směrem však hraje do karet jednak nadále trvající řecká krize, tak i fakt, že většina tržních aktiv neposkytuje dostatečné zabezpečení proti případným výkyvům.

Ceny zlata a stříbra se během posledních pěti dní pohybovaly na pomezí zisků i ztrát s tím, jak se výnosy desetiletého německého státního dluhopisu přiblížily k hranici 1 %, pod kterou se propadly v září minulého roku, a jak si dolar prošel nejprve oslabením, aby v závěru týdne nastartoval další růst.

„Bylo by chybné dojít k závěru, že výhled zlata po zbytek roku a dále bude záviset výhradně na podobě americké měnové politiky, stejně tak i to, že případné zvýšení sazeb Federálního rezervního systému by nutně znamenalo propad ceny žlutého kovu,“ řekl pro CNBC Julian Jessop, šéf oddělení komodit v Capital Economics. „Důležitou roli bude hrát i fakt, že klíčové rozvojové trhy hromadně skupují drahé kovy, což bude mít na cenu bezpochyby pozitivní vliv.“

Zlato

Poptávka po zlatě by taktéž mohla vzrůst v důsledku snahy o zajištění proti inflaci, jakmile Federální rezervní systém zvýší své sazby v reakci na rostoucí ceny, míní Jessop. Dalším faktorem je nákup žlutého kovu centrálními bankami. V tomto směru je nejaktivnější ruská měnová autorita, která se snaží si zajistit adekvátní náhradu za bezpečný přístav v podobě amerického dolaru.

Během minulého týdne příliv kapitálu do „zlatých“ instrumentů poměrně zesílil. Do burzovně obchodovatelných produktů připlulo zhruba 5 milionů dolarů, zatímco 10 milionů bylo vybráno v rámci krátkých pozic.

Zlato je stále považováno za defenzivní bezpečný přístav, avšak jeho cena byla zastropována silným dolarem,“ řekl Martin Arnold, ředitel výzkumného oddělení společnosti ETF Securities. „Během minulého týdne se však příliv peněz na trh se zlatem zvětšil. Sice mírně, ale přesně takhle to obvykle začíná. Budoucí pozitivní vývoj naznačuje i fakt, že investoři uzavírají své krátké pozice a místo nich si otvírají ty dlouhé.“

25 tisíc dolarů za unci zlata?

Platina

I přesto, že se na trhu s platinou objevilo několik odskoků vzhůru, po většinu letošního roku kov zaostával za vývojem zlata.

Cena platiny nedávno prorazila psychologickou hranici 1 100 dolarů za unci, pokud by se pod ní opět propadla, pravděpodobně by se otevřel prostor pro další pokles, míní Edel Tullyová, stratég z UBS.

„Slabý vývoj na trhu s platinou ve skutečnosti ani nemá co do činění se samotným kovem. Dokud se nenajde příslušný katalyzátor, který by cenu popohnal vzhůru, bude se kov vyvíjet pravděpodobně stále v závěsu za zlatem,“ sdělila serveru CNBC Tullyová. „Jsem přesvědčená, že platina se nezaslouží být obchodována za cenu menší než zlato. Fakt, že na trhu převládá výprodej, by měl být varováním před tím, jak se pravděpodobně blíží do inflexního bodu trhu,“ dodala.

Stříbro

Stříbro si v květnu prošlo poměrně solidním růstem, což z něj udělalo drahý kov s nejlepším výkonem za daný měsíc. Dle dat společnosti Capital Economics vzrostl počet otevřených dlouhých pozic za tu stejnou dobu o 138 %, z čehož největší podíl měla poptávka z Číny.

Stříbro se momentálně obchoduje na úrovni 16 dolarů za unci, což je níže než minulý měsíc. Martin Arnold však tipuje, že do konce letošního roku by se cena mohla vyšplhat až na zhruba 18,5 dolarů za unci.

„Na trhu drahých kovů existují mnohem zajímavější příležitosti, než je zlato. Jak pro stříbro, tak i pro platinu, jakožto cyklické kovy, je důležitá poptávka především z Číny, u které se dá předpokládat, že se letos ještě probudí.“

Newsletter