Číňané odchází z práce a vydělávají miliony na bitcoinu

Bitcoin sice nemá fyzickou formu, ale zisky, které se na něm dají vydělat, hmatatelné jsou. A lákají stále více Číňanů, kteří klidně podají v práci výpověď, zasednou doma k počítači a surfují na vlnách kryptoměny.

Obchodování s bitcoiny je založeno principu peer-to-peer obchodů, nezávisle na vládě či centrálních bankách. Od roku 2009, kdy byla tato digitální měna vytvořena, ji však s naprostou přesilou využívá čínský trh. Britský list The Guardian uvádí, že přes 90 % celosvětové hodnoty bitcoinů, která činí více než 14 miliard dolarů, je přes 90 % v čínské měně.

 

Soudruzi zasahují

Čína je přitom zemí, kde jsou státní zásahy do ekonomiky na denním pořádku. K jedné takové intervenci došlo v únoru, kdy vláda varovala, že nedodržování přísných předpisů proti praní špinavých peněz bude u obchodních platforem považovat za „vážné porušení“ zákona. V souvislosti s tím oznámily dvě největší obchodní platformy v Číně, OKCoin a Huobi.com, že na měsíc pozastavují výběr peněz.

Vládní tlak na bitcoinové platformy je jen těžko pochopitelný, domnívá se Chenxing, 35letý čínský obchodník s bitcoinem pro The Guardian. „Nejsem si jistý, zda je to skutečně o praní špinavých peněz… snaží se kontrolovat [bitcoin], ale nemohou.”

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

Čínská regulace funguje. Na úkor světového realitního trhu

Vydělat a zmizet

Někteří čínští bitcoinoví fanoušci takové incidenty považují sice za nepříjemné, ale nikoli závažné. Například Huai Yang. Tento 27letý obchodník s bitcoinem dříve pracoval v různých oblastech – pro crowdfundingový startup, konzultantskou firmu či kolem managementu hedgeových fondů. Bitcoin mu však prý nabízí mnohem větší zábavu i peníze. Měsíčně si prý jen online obchodováním přijde na milion jüanů, tedy asi 3,65 milionů Kč (!).

Na bitcoinech se tedy zjevně dá vydělat hodně, ale za cenu značných rizik. A nepředvídatelnost čínských státních zásahů je jen jedním z nich. Podle Chenxinga je bitcoin zranitelný hlavně sám o sobě. „Technologie se mění každým dnem,“ vysvětluje. „Možná zítra najde nějaký hacker způsob, jak bitcoin nabourat…bezpečnost je otázka výpočtů. Když se do těchto výpočtů nabouráte, bitcoin není ničím.” Proto prý Chenxing, ač bitcoinu důvěřuje, v něm neplánuje zůstat na dlouho. „Opravdu to není něco stabilního,“ říká, a to jak s ohledem na volatilitu cen, tak na nejistou technologickou budoucnost této kryptoměny.

Chenxing přiznal, že obchodováním s ní si vydělává vice, než když pracoval ve státním sektoru. Za měsíc si Chenxing vydělá kolem pěti bitcoinů, což je téměř 40.000 jüanů (cca 146 tisíc Kč), které Chenxing bude prý raději držet ve tvrdé měně.

Bitcoin jako způsob života

Mezi čínskými bitcoinovými nadšenci je podle listu Chenxing spíše výjimkou, všeobecnou náladou je spíše jakási náboženská víra v potenciál kryptoměny, zejména v souvislosti s neustálými vládními intervencemi na devalvaci národní měny.

Pro Brendana Gibsona, 32letého Američana, který žije v Číně šest let a tři roky obchoduje s bitcoinem, je bitcoin způsob života. A není sám. Je prý v kontaktu se stovkami čínských bitcoinových fanoušků a sám již tuto technologii představil téměř tisícovce nováčků.

Gibson doufá, že se v blízké budoucnosti úplně zbaví vlivu bank. Po zkušenostech s „pochybným hypotéčním průmyslem” USA sdílí Chenxingovu nedůvěřivost, ale vice se obává o privátní banky, než o technologickou zranitelnost bitcoinů. “Nemyslím si, že by ekonomiky měly být postaveny na nafouknutých číslech, a myslím si, že je určitým způsobem směšné, že se každý spoléhá na toto nafouklé číslo na svém bankovním účtu, když tam rozhodně není… bitcoin a jiné kryptoměny činí to, že jsme si sami svými bankami, a tak máme o jednu starost míň,” řekl Gibson listu. Gibson vlastní v Číně dvě firmy a své osobní příjmy, které vydělá, si mění do bitcoinů, aby se co nejvíce vyhnul bankám. Bitcoin pak používá pro všechny své běžné výdaje, jak je to jen možné.

Nedobytná peněženka

Jednou z často zmiňovaných slabin bitcoinu je, že jakmile jednou ztratíte váš soukromý klíč k přístupu do své bitcoinové peněženky, všechny v ní obsažené bitcoiny jsou navždy ztracené. Nepřekvapí, že řada lidí v tom vidí příležitost, jak si vydělat peníze.

27letý Sun Zeyu pracuje pro technologický startup, který se specializuje na bitcoin. Jeho posledním projekterm je Coldlar, offline peněženka, která uchovává bitcoiny uživatelů, a lze se do ní dostat naskenováním QR kódu. Bezpečnost bitcoinu je „zapeklitá otázka,” říká Sun, a proto spolu se svými kolegy vyvinuli produkt, který umožňuje obejít bitcoinové platformy, a mít nad svými bitcoiny ještě větší kontrolu. „Teď, když hodnota [bitcoinu] roste,“ vysvětluje, „lidé si opravdu uvědomují důležitost zabezpečení. Předtím, když jsme obchodovali jednu nebo dvě mince, lidé to neřešili, nyní je hodnota bitcoinu mnohem větší.“

Sun nechtěl prozradit, kolik si vydělá, redaktora The Guardian však ujistil, že to je „sto nebo tisícinásobek“ nějakých 10.000 juanů, které si měsíčně vydělal, když před třemi lety s bitcoiny poprvé začal koketovat. Jeho příjmy z obchodování doplňuje plat, který bere ve firmě. S růstem bitcoinu a s ním souvisejících produktů, jako je peněženka Coldlar, Sun věří, že za deset let bude mít jeden bitcoin stejnou hodnotu, jako dům v čínské metropoli. Menší potíže, jakými bylo nedávné pozastavení směny bitcoinů v Číně, jsou podle něj jen jako oddechová pauza, kterou nakonec vždy zastíní vidina zisků.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Nejistota už napořád?

Svět bitcoinu je značně proměnlivý a patrně nelze očekávat, že zůstane ve stejné podobě, tak jak je. Růst hodnoty bitcoinu tak nemusí říkat vůbec nic o jeho budoucnosti, ať už mu jeho fanoušci věří sebevíc. Gibson jistě právem připomíná, že bitcoin je v oběhu pouhých devět let, zatímco PayPal potřeboval minimálně 10 let, než se pořádně uchytil.

Nezávislost bitcoinu, ať už je jeho popularita jakákoli, však čínské vládě zřejmě nebude po chuti nikdy. Chenxing, který má za sebou roky zkušeností ve vládních kruzích, si je jistý, že čínská vládní garnitura „nikdy nepřijme nic, co sama nevytvořila.“ Mnozí obchodníci s bitcoiny v tom „jedou“ dlouhodobě, s vírou, že jakékoli vládní intervence přečkají bez úhony, dokud mají přístup k internetu. Chenxing je však opatrnější. Jeho klíčovým přesvědčením ohledně bitcoinu zní: „Nikdy se nebudu cítit bezpečně.“

Newsletter