Češi utrácejí, spotřeba domácností je klíčovým zdrojem růstu

AKTUALIZOVÁNO – Maloobchodní tržby v červnu zpomalily růst na 6,4 procenta z květnových 11,1 procenta, když analytici dle agentury Bloomberg čekali zvýšení o 7,4 procenta. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 6,2 procenta, stejně jako bez očištění. Tržby rostly ve všech hlavních sortimentních skupinách prodejen.

„Maloobchodní tržby si i v červnu udržely solidní růstovou úroveň. Potvrzují tak, že spotřeba domácností je v čase zpomalující dynamiky průmyslové výroby a meziročně slabších veřejných investic klíčovým zdrojem hospodářského růstu ČR,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

V maloobchodě kromě motorových vozidel se sezónně očištěné tržby zvýšily v červnu reálně meziměsíčně o 1,5 procenta.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly reálně meziměsíčně o 0,7 procenta a meziročně očištěné o kalendářní vlivy i neočištěné se zvýšily o 6,8 procenta. Meziročně neočištěné tržby za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 8,2 procenta a za opravy o 0,9 procenta.

Podle Davida Kocourka z Komerční banky dnešní maloobchodní tržby potvrdily solidní růstové tempo. Je vidět že od nového roku klesající indikátory spotřebitelské důvěry se v maloobchodních tržbách moc neprojevují. Maloobchod reflektuje spíš dobrou situaci na trhu práce, kde spotřebitelé profitují z klesající míry nezaměstnanosti a rostoucích mezd. „Tento pozitivní trend také podtrhuje růst tržeb ve všech sortimentech. Domácnosti se tedy nebojí utrácet i za zbytné zboží. Další růst maloobchodních tržeb za prodej aut pak ukazuje, že nejenom domácnosti se nebojí utrácet. To jsou dobré zprávy především pro ČNB, která tak může očekávat nárůst inflace,“ dodal Kocourek.

„Nákupní horečka u nás sice nedosahuje takové intenzity jako například v Rumunsku, ale z pohledu dynamiky maloobchodních tržeb patří ČR v letošním roce mezi ty evropské země, kde prodeje rostou nadprůměrně rychle. Pro zajímavost v Rumunsku za první polovinu roku vzrostly tržby v maloobchodu meziročně o více jak 17 procent,“ uvedl analytik firmy Akcenta Miroslav Novák. Dodal, že první polovina roku tak potvrzuje předpoklad, že spotřeba domácností bude letos tahounem ekonomického růstu.

Příznivé je podle Kovandy také to, že realizované maloobchodní výdaje zatím neodrážejí setrvalý pokles spotřebitelské nálady, k němuž dochází letos od počátku roku. „V poslední době se připojuje také z hlediska spotřebitele kladný vývoj cen pohonných hmot, které v první polovině června přestaly zdražovat a od té doby cenově stagnují, nebo dokonce zlevňují. Lidem tak zbývá více peněz na jiné výdaje, což se rovněž promítlo už do červnového výsledku maloobchodních tržeb,“ dodal Kovanda.

Dlouhodobě nejvyšší tempo růstu vykazoval internetový a zásilkový prodej, aktuálně o 22,3 procenta. Větší zájem spotřebitelů o nákupy se projevil také ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím. Tržby v prodejnách potřeb pro domácnost se zvýšily o 8,7 procenta, počítačového a komunikačního zařízení o 7,3 procenta, oděvů a obuvi o 6,9 procenta, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci o 3,8 procenta a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 2,2 procenta. Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin vzrostly o 4,8 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,8 procenta.

Newsletter