Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Kam investovat, když chcete v následujících 20 letech zbohatnout?

Mít nos na tu správnou investici se rozhodně vyplatí. Pokud by vás například napadlo nakoupit si akcie Amazonu za 1000 dolarů (necelých 23 tisíc Kč) před dvaceti lety, tedy v roce 1997, kdy nikdo neměl ani potuchy, jaká bude tento internetový obchod raketa, měli byste dnes na kontě 650 tisíc dolarů. Tedy skoro 15 milionů korun. Ale jak takový vývoj dopředu odhalit?

Jak dopředu vycítit, na kterého koně vsadit? Kterému odvětví patří budoucnost? Řada odborníků se shoduje v předpovědi, že příští revoluci přinese umělá inteligence. Investor Siraj Khaliq z investiční společnosti Atomico, která se zaměřuje na oblast nových technologií, si to podle německé verze serveru Business Insider myslí také. Ale varuje před investicemi do nesprávných oblastí.

Myslící roboti a superpočítače? Ani náhodou

Většinu lidí při zmínce o umělé inteligenci napadnou roboti či superpočítače, které myslí nebo se chovají jako lidé. „Takováto deep AI leží stále v daleké budoucnosti,“ uvedl podle serveru Khaliq na festivalu Tech Open Air 2017 v Berlíně. Poukázal přitom na studii, podle které 90 procnet expertů předpokládá, že samostatně se učící a myslící inteligenci tady budeme mít nejdříve v roce 2100.

Infografika: Kdy roboti zvládnou vše, co umí lidé?

„K tomu dojde až dlouho po životě nás všech,“ konstatoval Khaliq, který byl na začátku tohoto milénia jedním z prvních inženýrů ve společnosti Google. To, že se v nejbližší době nemusíme obávat superpočítačů, které budou usilovat o světovou nadvládu, však neznamená, že vše zůstane při starém. Naopak. „Dojde k obrovské disrupci, která povede k velkým změnám,“ předpovídá Khaliq.

Vsaďte na „mělkou“ UI

Pro následujících 20 až 30 let tak považuje za mnohem slibnější investice do tzv. „shallow AI“, tedy „mělčí“ umělé inteligence. „K tomu patří přístroje, které dokáží provádět komplikovanější procesy lépe než lidé,“ cituje jej server.

Forbes Next: Startupem roku Kiwi.com. A černý kůň?

Automatizované dopravní prostředky, ochranné mechanismy proti finančním podvodům, diagnózy v radiologii – to jsou jen některé příklady takové technologie, která podle investora „vylučuje lidskou chybu a může například v silničním provozu zachránit miliony životů.“

Nehledejte zlato, ale krumpáče

Podle něj se přitom vyplatí investovat do firem, které nabízí nástroje a služby v oblasti umělé inteligence. Ty mají lepší vyhlídky na úspěch, než firmy zaměřené na samotnou umělou inteligenci, a mohou na trhu obstát i přes tržní dominanci Googlu, Facebooku a spol. Jak to? „Během zlaté horečky v 19. století nebyli nejbohatší ti, co zlato hledali, ale lidé, kteří jim k tomu nabízeli nástroje,“ argumentuje Khaliq.

Ekonomie umělé inteligence: Kolik vydělá v příštích letech?

Newsletter