Bublina vypadá jinak. Bitcoin má prostor pro další růst

Nezadržitelný růst bitcoinu je jedním z největších úspěchů, jehož jsme v tomto roce na finančních trzích svědky. Digitální měny ve svém souhrnu v tomto týdnu poprvé překonaly hodnotu tržní kapitalizace 100 miliard dolarů, a to zejména díky bitcoinu, který tvoří téměř polovinu hodnoty tohoto sektoru. Cena nejznámější digitální měny, která láme jeden rekord za druhým, se jen v letošním roce více než ztrojnásobila. To je vývoj, který nevyhnutelně vyvolává otázku, zda se na této kryptoměně, a kryptoměnách obecně, vytvořila cenová bublina, která co nevidět splaskne.

Server MarketWatch přinesl investorům do digitálních měn uklidňující zprávu. Ukazatel založený na poměru P/E, který se obvykle používá pro hodnocení akciových titulů, prý naznačuje, že bitcoin má stále ještě prostor pro další růst.

Kryptoměny: Fenomén, rally, šílenství, krach? Jak to vidí odborníci

Ani měna, ani komodita

Měření toho, zda je bitcoin nadhodnocený, či ne, je značně obtížné, protože je prost většiny atributů, které u ostatních cenných papírů umožňují hodnotit jejich fundamenty. Na rozdíl od akcií nemá BTC za sebou historii výnosů či zisků, takže ukazatele, které poměřují jejich cenu k tržbám či zisku, u něj nelze použít. A protože za ním nestojí ani žádná centrální banka ani vláda, nelze jej hodnotit ani stejným způsobem jako klasické měny. Komodity se zase hodnotí z hlediska principu nabídky a poptávky – jenže bitcoin nemá žádné hmotné aktivum, které by reprezentoval.

Jak hodnotit bitcoin?

Ukazatel P/E (poměr ceny a zisku) je však u bitcoinu možné použít analogicky jako poměr celkové hodnoty této digitální měny v síti, tj. počet bitcoinů v oběhu vynásobený jejich cenou, a denního objemu transakcí.

„Důvod, proč ukazatel nazývám poměr P/E, je ten, že když se zamyslím nad tím, co znamená P/E pro akcie, je to v podstatě funkce tržní kapitalizace a zisku. Zisky jsou tím základním přínosem – cash flow společnosti,“ vysvětluje Chris Burniske, analytik blockchainu společnosti ARK Invest, který se podílel na vytvoření tohoto indexu.

„P/E bitcoinu je založen na podobném konceptu. Namísto tržní kapitalizace máte hodnotu sítě. Ta se vydělí základním přínosem bitcoinu, což je schopnost přesouvat peníze. Právě to je totiž jeho hlavní přínos, stejně jako jsou hlavním přínosem firmy zisky.“

Bitcoin v komfortní zóně

Sledovaný ukazatel u bitcoinu činí aktuálně zhruba 50, což je pod dlouhodobým průměrem a výrazně pod minulými maximy, které byly nad 200, jednou dokonce až na 450.

„V případě akcie by poměr P/E na hodnotě 50 byl drahý,“ poznamenává Burniske, „ale nevím, zda by měl být považován za drahý u bitcoinu. Zdá se, že je v komfortní zóně, není to žádná extrémní hodnota. V tuto chvíli je můj jasný závěr takový, že to nevypadá na to, že by se schylovalo k zásadní změně,“ říká podle serveru analytik.

Pozor na výkyvy – oběma směry

Kryptoměny si podle Burniskeho časem najdou „základní pásmo“ pro valuace pomocí tohoto ukazatele, které dá investorům zprávu o tom, jaká je jejich rozumná cena. Zatímco u akcií je často považován za signál k prodeji vysoký poměr P/E, u bitcoinu by výprodej mohl signalizovat jakýkoli extrémní výkyv.

„Tento ukazatel klesá, když je bitcoin v pozdních stádiích rally, protože investoři z nervozity vybírají zisky nebo přesouvají peníze mezi směnárnami. To vede k vysoké hodnotě transakcí, která zvyšuje jmenovatel. Proto je podle mě z hlediska valuace důležité, aby nebyla ani vysoká, ani nízká,“ upozorňuje Burniske.

Popularita bitcoinu roste, ale takhle to asi být nemělo…

Newsletter