Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Jak vysvětlit cenu bitcoinu? Stačí jedna rovnice

Dnešní doba je dobou zběsilé expanze kryptoměn. Každou chvíli proběhne médii zpráva o tom, že cena bitcoinu, jejich dosud nejznámějšího zástupce, překonala nový rekord. A zatímco ještě před rokem nedosahovala ani 1 tisíce dolarů, během víkendu se přehoupla vysoko přes hranici 8000 dolarů. 

A volatilita, která je u bitcoinu stále ještě dosti vysoká, je patrně důvodem, proč bitcoin a koneckonců kryptoměny obecně řada lidí dosud vnímá spíše než jako investici jako spekulativní hru s ohněm. Tom Lee, spoluzakladatel FundStrat Global Advisors, však tvrdí, že cena bitcoinu je systematicky ovlivňována několika málo vlivy a takřka celý její vývoj od roku 2013 lze vysvětlit jednou rovnicí. Přesněji tedy 94 %.

Konec levných peněz. Smrt bitcoinu, tentokrát kvůli vyšším sazbám?

Analytik FundStrat se při tvorbě modelu, který by dokázal vysvětlit výkyvy v ceně bitcoinu, inspiroval Metcalfovým zákonem, který říká, že hodnota sítě je přímo úměrná druhé mocnině počtu uživatelů sítě. První proměnnou, která byla do modelu zařazena, je tedy druhá mocnina jedinečných adres v síti, která slouží jako proxy pro počet uživatelů. Dále byl rozšířen o proměnnou v podobě počtu transakcí na uživatele.

Na obrázku můžete vidět, jak projekce modelu (světle modrá linie) odráží skutečný vývoj ceny bitcoinu (tmavě modrá linie). Model dokázal vysvětlit 94 % pohybu v ceně bitcoinu za poslední čtyři roky. Nyní jej může FundStrat použít pro předpověď budoucí ceny bitcoinu.

Bitcoin a jeho deriváty. Přinesou vznik nové krize?

Metcalfův zákon lze vysvětlit třeba na příkladu telefonu. Pokud jste jediný, kdo ho má, dá se říct, že je vám k ničemu. Čím více lidí si ho však pořídí, tím potenciál jeho využití roste. Stejné je to i u sociálních sítí, jako je například Facebook. „Pokud zdvojnásobíte počet uživatelů, více než zdvojnásobíte užitečnou hodnotu,“ citoval Toma Lee Business Insider.

A podobně to podle Leea funguje i s kryptoměnami: „Myslíme si, že v krátkém období bitcoin opravdu sleduje princip chování jakožto sociální síť – to znamená, že čím je větší angažovanost, tím vyšší je jeho hodnota,“ vysvětlil spoluzakladatel FundStrat.

 

Newsletter