Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Čínská města jsou jako celé země. Ale za jakou cenu?

Jestliže lze o nějaké zemi říct, že v posledních desetiletích zažila bouřlivý ekonomický rozvoj, prvním kandidátem je jistě Čína. Toto tvrzení podtrhuje infografika ze serveru Visual Capitalist, která dává do poměru čínské metropole a ostatní země světa. Jak ukazují data, ekonomika každé z pětatřicítky čínských velkoměst by klidně mohla být ekonomikou samostatného státu.

Jak ukazuje první obrázek, ty z nejmenších čínských metropolí mohou konkurovat ekonomikám menších evropských států. Jak lze pak vidět na druhém obrázku, o něco větší čínská města se pak mohou poměřovat s některými africkými, jihoamerickými či asijskými ekonomikami. Velikost ekonomik je měřena prostřednictvím HDP v paritě kupní síly, hodnoty jsou zobrazeny v miliardách amerických dolarů.

Megalopole budoucnosti? V USA je nehledejte

V následující tabulce pak můžete vidět top patnáctku čínských měst s největší ekonomikou i s jejich velikostními protějšky na mapě zemí světa. Pomyslným vítězem je Šanghaj, která se svou více než 800miliardovou ekonomikou může rovnat například Filipínám. Za Šanghají pak následuje Peking, jehož ekonomika je velká zhruba jako ekonomika Spojených arabských emirátů, a dále Kanton, který velikostí svého hospodářství odpovídá třeba Švýcarsku.

Proč některé vyspělé ekonomiky rostou a jiné stagnují?

K mnohem větším zemím se však dostaneme, když se podíváme na čínské megaregiony. Tím největším je významné ekonomické středisko v ústí Dlouhé řeky (Yangtze River Delta), které se svou více než dvoubilionovou ekonomikou dosahuje na velikost celé italské ekonomiky. O něco menší je pak Delta Perlové řeky (Pearl River Delta), kterou lze srovnat s hospodářstvím Jižní Koreji. Megalopole Peking-Tianjin (Beijing-Tianjin) se pak se svým HDP vyšším než bilion dolarů může rovnat ekonomice Austrálie.

Tamní bouřlivý ekonomický růst měl ovšem i své negativní stránky, mezi které patří především kumulace obrovského objemů dluhů. Jak informoval server Zero Hedge, Čína sice na jedné straně přispěla k růstu světového HDP od roku 2005 úctyhodnou jednou třetinou (což je více než všechny vyspělé ekonomiky dohromady), avšak na straně druhé dluh čínských nefinančních podniků nyní čítá celou třetinu globálního korporátního dluhu. Čína má však problémy i se zadlužováním domácností a vlády, celkové čínské zadlužení v poměru k HDP se podle odhadů pohybuje mezi 250 a 300 %.

Čína? Dluhy, kam se podíváš…Soudruzi to ale vyřeší

Newsletter