Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Evropští ministři zasahují: Apple, Google a spol. musíme zdanit víc!

Velké technologické firmy jako Apple, Google, Facebook či Airbnb by měly do budoucna v Evropě platit vyšší daně. Shodli se na tom ministři financí ze čtyř největších zemí eurozóny – Německa, Francie, Itálie a Španělska, kteří zahájili společnou iniciativu, která by měla vést k zavedení tzv. „kompenzační daně“ vyměřované nikoli ze zisku, ale z tržeb nadnárodních technologických korporací.  

„Nemůžeme již trpět to, že tyto firmy v Evropě vydělávají, ale do státních pokladen tu odvádí jen minimální daně,“ píší podle serveru Spiegel Online Wolfgang Schäuble, Bruno Le Maire, Pier-Carlo Padoan a Luis de Guindos v dokumentu směřovaném Evropské komisi a estonskému předsednictví v Radě EU.

Zdanění tržeb jako zbraň proti daňové optimalizaci

Ve hře je přitom podle ministrů ekonomická efektivita, daňová spravedlnost a státní suverenita. Vyzývají proto Evropskou komisi, aby připravila návrhy na „kompenzační daň“ z tržeb, které internetové firmy realizují v Evropě. Její výše by měla odpovídat tomu, co by takové firmy normálně zaplatily jako korporátní daň.

Firmy jako Google, Facebook či Apple zatím odvádí daně ze zisku. Ten však cíleně rozdělují mezi různé země, aby platily co možná nejméně. Například nedávno vyšlo najevo, že společnost Airbnb v loňském roce ve Francii zaplatila na daních necelých 100 tisíc eur, ačkoli je tato země po USA pro ni druhým největším trhem.

 

Zisky nadnárodních společností se v zásadě rozdělují mezi jednotlivé země, ve kterých působí, podle pevně stanovených kritérií. Zohledňuje se přitom to, kde se nachází provozovny, kterým lze přiřadit část zdanitelné tvorby hodnot. Pokud se například v Německu sestavují automobily, které se následně prodávají v Číně, je situace poměrně jednoduchá – největší část zdanitelného zisku připadne na Německo. Tam, kde jsou dělníci, inženýři a manažeři, se vytváří hodnota, která je podle mezinárodně uznávaných pravidel základem pro daň ze zisku. U firem z digitální oblasti je to mnohem složitější. Lidé z celého světa mohou spoluvytvářet programy, které mohou být zase do celého světa šířeny, aniž by na příslušném místě firma musela mít jakoukoli pobočku.

Praxe bank: Doma ztráty, v daňových rájích miliardové zisky

Daňové ráje pro smrtelníky: Kde se neplatí daň z příjmu?

Evropská komise iniciativu podle serveru Spiegel Online uvítala. Téma bude podle jejího vyjádření zařazeno na program jednání hned na příštím setkání ministrů hospodářství a financí, které se koná koncem tohoto týdne v estonském Talinu, a zároveň se bude hledat základ pro určení výše navrhovaného zdanění. Evropská komise by pak, podle serveru Frankfurter Allgemeine, měla své návrhy předložit do konce tohoto roku.

Odsouzeno k neúspěchu?

Zda však nakonec padnou na úrodnou půdu, je otázkou. Snahy o vyšší zdanění amerických technologických titánů v Evropě totiž v minulosti zatím vždy ztroskotaly. Některé evropské státy, jako například Irsko, cíleně lákají nadnárodní společnosti právě na nízké daně. Evropská komise již před rokem napomenula irskou vládu kvůli minimálnímu zdanění společnosti Apple a chtěla po ní, aby po firmě požadovala dodatečně až 13 miliard eur. Ta se však takovému postupu brání.

A například ještě v polovině července tohoto roku rozhodl správní soud v Paříži, že Google nemusí zaplatit 1,1 miliardy eur, které po něm požadovala Francie. Francouzské úřady argumentovaly, že firma prostřednictvím své irské dceřiné společnosti prodávala reklamu francouzským zákazníkům. Soud však nakonec dospěl k závěru, že Google Ireland Limited nemá ve Francii žádnou stálou provozovnu a Google France ve Francii nemá žádný odborný personál a technické prostředky, aby mohl prodej reklamy provozovat na vlastní pěst.

Apple vydělává na Googlu miliardy. Za co?

Newsletter