Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Čínská bublina prý nepraskne. Povede ale k většímu dluhu

Rating čínského dluhu se předevčírem dostal na úroveň Japonska a České republiky. Jaký vliv to bude mít na kolosální dluh, kterým je Čína v současnosti zatížena? Podle analytika Chrisa Watlinga, který poskytl rozhovor televizi CNBC, dluhová bublina ještě nepraskne. Čínu i tak ale čekají složitější časy.

Od počátku světové finanční krize si čínské společnosti půjčovaly, aby tak udržovaly sebe i ekonomiku v růstu. Dle agentury Bloomberg tím vytlačily korporátní dluh na 156 procent HDP ze sta v roce 2008. Většina dluhu je v držení státních firem, což čínskou vládu vystavuje v případě kolapsu velkému riziku. Problémy se mohou prohloubit i právě kvůli rozhodnutí agentury Moody‘s. Ta snížila rating Číny na „A1“ z „Aa3“, tedy na stejnou úroveň jakou má Česká republika a Japonsko.

Finanční trhy na tuto událost reagovaly počátečním poklesem, ovšem postupem času byla většina ztráty smazána. Podle ředitele analytické firmy Longview Economics Chrise Watlinga neznamená snížení ratingu okamžitý problém. Čína by se měla spíše bát toho, kam bude s tak velkým dluhem směřovat v budoucnu.

Čínská nákupní horečka ustupuje. Západ se bojí miliard rudého draka

„Pokud se na situaci podíváme racionálně, je nutno říci, že se jedná o největší dluhovou bublinu z hlediska rychlosti růstu relativně k HDP. Za svoji třicetiletou kariéru jsem nic takového neviděl,“ uvedl Watling.

Čína se v posledních letech se slabším růstem vypořádávala zintenzivněním expanzivní měnové politiky. Watling ale varoval, že účinnost této strategie může být oslabena tím, jak americká centrální banka naopak hlavní úrokovou sazbu zvyšuje.

„Otázkou je, kdy čínská centrální banka ztratí kontrolu nad tržními úrokovými sazbami. Podle mého názoru to může nastat, jakmile začne Fed svou měnovou politiku významně utahovat. Tehdy se tak, kvůli řízenému měnovému kurzu se zbytkem světa, může druhá největší ekonomika světa dostat pod tlak. Jde o situaci, na kterou je potřeba dát si pozor. Může to totiž být ten hlavní spouštěč příští krize,“ dodal Watling.

MMF varuje: Asie zestárne dřív, než stihne zbohatnout

Čínská vláda se právě nachází ve fázi transformačního procesu, který má snížit závislost země na výrobě ve prospěch služeb. Současná ratingová situace ale může zamíchat kartami. Čínské firmy totiž mohou být nuceny si půjčovat od domácích bank namísto těch zahraničních. Tamní bankovní domy totiž pravděpodobně budou poskytovat mnohem levnější úvěry než ty zahraniční, které budou do ceny půjčky zahrnovat zhoršené hodnocení země.

Největší vliv je očekáván v oblasti přepravy. Ačkoliv mohl krok agentury Moody‘s čínskou vládu zaskočit, mnohé firmy, včetně třech státních leteckých, se na situaci velmi dobře připravily. Jak? Přesně tak, jak je výše popsáno. Snižovaly svůj dolarový dluh a více si půjčovaly od místních bank.

Západ zlato už nechce. Čína a Indie se o něj perou

Další špatné zprávy pro Čínu mohou přijít od jiné ratingové agentury. Standard and Poor‘s už v lednu oznámila negativní výhled, co se týče čínské ekonomiky. Analytici tedy očekávají, že rating země sníží nakonec i ona.

 

Newsletter