Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Goldmané hlásí: V-Ý-P-R-O-D-E-J

Americké akcie rostou. Hlavní indexy i dnes uzavřely s 0,3-0,4% zisky, Dow Jones je poprvé od dubna nad 18.000 bodů. Spokojení investoři si mnou ruce a těší se na nadité peněženky. Ti obezřetnější jsou však na pozoru. Proč? „S tím, jak se index S&P 500 blíží ke svému historickému maximu, jak rostou valuace titulů a jak se globální ekonomika potýká s minimálním růstem, zvyšuje se i pravděpodobnost hromadného výprodeje.“ Přesně taková jsou slova americké investiční banky Goldman Sachs.

Podle Christiana Mueller-Glissmanna, ředitele oddělení portfoliových strategií Goldman Sachs, se více jak 20 % hromadných výprodejů největších světových burz objevilo nejenže často, ale především poměrně nedávno, a to v důsledku nervozity globálního charakteru. Mezi aktuální rozbušky patří možný odchod Spojného království z Evropské unie, blížící se prezidentské volby v USA a v neposlední řadě i náznaky toho, že Fed bude pokračovat ve své politice navyšování úrokových sazeb.

Situaci prý nezachrání ani aktuálně nízko situovaný index strachu VIX, který podle Glissmanna zcela neodpovídá křehkosti světových trhů, které jsou teď mnohem náchylnější vůči všem náhlým poklesům.

To je obzvláště špatná zpráva pro investory, jelikož v takovém prostředí je mnohem obtížnější jakkoliv se zajistit proti nečekaným poklesům. Zvýšená korelace mezi akciovými trhy obchodníkům znemožňuje možnost ukrýt se na dříve bezpečnějších místech, stejně tak se rapidně zvýšily ceny defenzivních titulů a dluhopisů, u kterých zvýšený zájem vyvolal propad výnosů do extrémních minim.

V takovou chvíli je podle Glissmanna tradiční poměr portfolia 60/40 v akciích a dluhopisech jen zanedbatelně efektivní obzvláště v době, kdy akciové trhy zkolabují a souběžně s tím vymizí i inverzní vztah mezi bondy a akciemi.

„Během propadu indexu S&P 500 v srpnu 2015 a na začátku roku 2016 se dluhopisy osvědčily jako mnohem méně efektivní instrument zajištění s tím, jak se měsíční výnosy portfolií 60/40 propadly o -5 %. Tehdy šlo o mnohem vyšší číslo, než které bylo pozorováno během dluhové krize eurozóny či během období „růstového strachu“ v říjnu 2014,“ přepisuje slova portfolio manažera agentura Bloomberg.

Glissmann proto jako efektivnější zajištění, než je například nákup futures či opcí indexu VIX, doporučuje tzv. transakci overwrite, kdy investor drží ve svém portfoliu konkrétní akcii a zároveň na ní vypíše call opci, za kterou posléze získává opční prémii.

Možný pád trhů je tudíž v podstatě neomezený. Investoři, kteří by v případě jeho nastání přemýšleli o nákupu, by však měli být obzvláště opatrní.

„I přesto, že se od roku 2014 ukázala strategie nákupu po náhlém propadu jako úspěšná, současná situace je zcela jiná. Dokazuje to především absence jakéhokoliv katalyzátoru obnovy. Doposud měly potenciální lék v rukou především centrální banky. Ovšem s tím, jak se paleta jejich nástrojů ztenčuje, obdobně jako i víra v jejich účinnost, případný výplach by mohl být mnohem hlubší, než kdokoliv očekává.“

Newsletter