Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Americký dolar propadl k euru na 6týdenní minimum 1,3695 EURUSD

Koruna na zpřesněný údaj o českém HDP za 1. čtvrtletí pozitivně nereaguje a zůstává na kurzu 27,44 Kč za euro. K americkému dolaru dochází vlivem silného pohybu eurodolarového kurzu k posílení koruny o 8 haléřů na 20,04 Kč za dolar. Americký dolar včera odpoledne propadl k euru na 6týdenní minimum 1,3695 EURUSD.

Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního roku o poznání rychleji, než ukazoval dosavadní odhad. Hrubý domácí produkt se mezičtvrtletně zvýšil o 0,8 procenta a meziročně stoupl o 2,9 procenta. Předchozí červnový odhad zněl přitom +0,4 % respektive +2,5 %. Ani tato čísla ale nemohou kurz české měny změnit, dokud ČNB neukončí svůj závazek intervenovat na devizovém trhu.

Propad dolaru k euru do blízkosti hladiny 1,3700 EURUSD pravděpodobně bude něčím, s čím nebude ECB, jejíž bankovní rada o měnové politice bude jednat tento čtvrtek, vůbec potěšena. Za výrazným a nečekaným pohybem na eurodolaru stojí zřejmě spíše technické faktory – očekávané omezení likvidity tento týden v souvislosti s pátečním Dnem nezávislosti a proražení rezistence na hladině 1,3676-1,3689.

Nicméně nečekaně holubičí projev prezidenta sanfranciského Fedu Johna Williamse dolaru jistě také nepomohl. Williams řekl, že Fed pravděpodobně bude muset podržet úrokové sazby u nuly ještě alespoň další rok. Třetí informací s potenciálním negativním dopadem na dolar je čtvrtletní COFER zpráva Mezinárodního měnového fondu o struktuře devizových rezerv centrálních bank. Z ní vyplývá, že centrální banky celosvětově v posledním čtvrtletí snížily podíl dolarových rezerv o 0,8 %.

Dnes trhy mohou ovlivnit další makroekonomické zprávy. Dopoledne německá míra nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity PMI. Odpoledne potom z USA indexy aktivity ISM a PMI Markit a stavební výdaje. Hlavní událostí týdne bude čtvrteční jednání ECB, kde lze spekulovat na slovní intervence proti silnému euru.

Newsletter