Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Signály z OPEC a IEA: Nízké ceny ropy budou pokračovat

Opec a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v uplynulých 24 hodinách vydaly své měsíční zprávy. Shodují se, že přebytek ropné nabídky zřejmě potrvá i v roce 2017, a to vinou kombinace odolné produkce zemí mimo Opec a zpomalení růstu poptávky. Díky tomu zřejmě ropný trh setrvá mnohem déle v pásmu nižších cen, přičemž šance na růst bude velmi omezená.

Nejpřekvapivější část včerejší měsíční zprávy Opec byla revize předpovědi produkce zemí mimo organizaci na příští rok, která pracuje s přesunem z deficitu na přebytek. Za poslední měsíc změnil Opec odhad z očekávaného poklesu o 150 000 barelů za den na nárůst o 200 000 barelů. Jako hlavní důvod je uváděno menší než předpokládané snížení americké produkce v kombinaci s opožděným zahájením provozu ropného pole Kashagan v Kazachstánu.

OPEC: Příští rok bude pro ropu ještě dramatičtější

Ceny ropy i ropná produkce ve Spojených státech, která zahrnuje zejména břidličnou ropu, se v posledních měsících stabilizovaly.

Díky tomu byla denní produkce kartelu v srpnu na úrovni 33,24 milionů barelů, což je zhruba o 750 000 barelů více, než by měla být průměrná světová spotřeba v roce 2017. K tomu se v příštím roce přidává riziko zvýšené produkce Íránu, Nigérie a pravděpodobně i Libye. 

IEA  přidala olej od ohně svou dnešní zprávou. V jejím rámci snížila odhad světové ropné poptávky pro druhou polovinu roku 2016 a pro rok 2017 o 200 tisíc barelů za den. Jako hlavní důvody  uvádí „slábnoucí stimul levnějších paliv“, „ekonomické obavy rozvíjejících se zemí“ a „dramatické zpomalení“ růstu poptávky v Číně. 

V důsledku toho IEA změnila svou prognózu pro nadbytek a  uvádí, že místo toho, aby trh letos dospěl k rovnováze, budou se i nadále hromadit světové ropné zásoby. Rok 2017 tak bude čtvrtý rok růstu zásob v řadě.

Čína a Indie, které byly motorem světového růstu poptávky, ve třetím čtvrtletí evidentně ochably, zatímco amerických  producentů se ve druhé polovině roku 2017 čeká zotavení. Výsledkem tohoto vývoje je, že se ropa dnes opět dostala do defenzívy, a to i přesto, že ji během včerejška podpořilo zotavení amerického akciového trhu. 

V nejbližší budoucnosti se zřejmě musíme smířit s cenovým rozmezím mezi 40 a necelými 50 dolary za barel. Pokud Rusko a Opec nedospějí na svém jednání v Alžíru 26. až 29. září k nějakému nečekanému plánu, dá se předpokládat, že v nejbližších měsících nás čeká spíše riziko poklesu. 

Ropa Brent se v posledních pěti měsících usadila v širokém a často nestabilním rozmezí.

 

Newsletter