Euroskupinu dnes čeká první debata o udržitelnosti řeckého dluhu

Ministry financí zemí platících eurem dnes na mimořádné schůzce v Bruselu čeká první debata o udržitelnosti řeckého dluhu. Novinářům to při příchodu řekl šéf euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem. S kolegy ale dnes tuto záležitost podle něj zcela jistě nevyřeší a k tématu se vrátí na svém řádném jednání 24. května.

„Probereme co, kdy, jak, jestli, za jakých podmínek by se to mohlo stát. Zda je to nutné,“ řekl Dijsselbloem při příchodu novinářům. Žádná zásadní rozhodnutí nyní nečeká ani německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který zdůraznil, že Atény musejí dostát své části loňské dohody. Dnešní schůzka byla totiž svolána především s cílem uzavřít měsíce odkládanou první prověrku opatření, které Řecko přijímá ve snaze splnit podmínky loni v létě dohodnutého třetího záchranného programu.

Dijsselbloem před novináři připustil, že penzijní a daňové reformy schválené v noci na dnešek v řeckém parlamentu by mohly být základem pro dokončení prověrky, a tedy pro uvolnění dalších finančních prostředků. Atény peníze potřebují, v červenci totiž musejí splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a Evropské centrální bance (ECB) zhruba pět miliard eur (135 miliard Kč).

Slovenský ministr financí Peter Kažimír zdůraznil, že Řecko nyní nečelí bankrotu. „Samozřejmě, že řecká ekonomika je jako člověk po nemoci citlivá,“ připustil. Klíčové pro něj bude hodnocení řeckých reforem ze strany Evropské komise a ECB.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici uvedl, že podle komise bylo noční přijetí reforem „velmi významným krokem“. „Dnes bychom měli tuto snahu uznat… je to významný balík opatření,“ poznamenal. Připomněl také euroskupinou vyžadovaná opatření, která by měli Řekové přijmout a která by byla automaticky spuštěna v případě, že řecká ekonomika na reformy nezareaguje odpovídajícím způsobem.

Evropská strana žádá, aby Řecko dosáhlo v roce 2018 primárního přebytku 3,5 procenta hrubého domácího produktu. „Optimisté říkají, že to zvládnou a žádná krizová opatření nebudou potřeba. Ale pokud se odchýlí, budou automaticky spuštěny další kroky,“ vysvětlil dnes Dijsselbloem. Primární rozpočet nepočítá s náklady na obsluhu dluhu.

Mezinárodní měnový fond je ale ohledně dopadu dohodnutých opatření výrazně skeptičtější než EU. Podle MMF je požadavek evropských institucí na výši primárního přebytku v roce 2018 v zásadě nerealistický. Šéfka fondu Christine Lagardeová proto delší dobu lobbovala za otevření diskuse o tom, jak Řecku ulevit. Pro euroskupinu je nepřijatelné nominální snížení výše dluhu, zmiňovány jsou možnosti jako prodloužení či odložení splátek.

Newsletter