Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Analytici pro Roklen24: Pro EPH nebylo IPO první volbou

Holding EPH do poslední chvíle zvažoval dvě zásadní možnosti, jak naložit s podílem EPIF: IPO na pražské burze a přímý prodej podílu. První cesta byla dnes zastavena, druhá oznámena. Indikací pro takové rozhodnutí snad mohlo být už nezveřejnění prospektu emise. O tvrdé ráně pražské burze hovoří analytik KB Josef Němý. Energetický expert a analytik Michal Šnobr soudí, že IPO bylo pro EPH od počátku tou poslední variantou. Šéf pražské burzy Petr Koblic však říká: „Odezva investorů ve mne vyvolala přesvědčení, že EPH a Burza cenných papírů Praha je spojení, o kterém v budoucnu ještě uslyšíme.“

„Relativně včas“

Rozhodně platí, že vstup EPIF by zvýšil atraktivitu pražské burzy i aktivitu na pražském parketu. Nestane se tak, rozhodla EPH. Analytici v této souvislosti připomněli nenaplněný vstup na burzu Slovak Telecom. „Rozhodnutí EPH je pro pražskou burzu tvrdou ránou. Připomínám, že je to již druhé velké IPO, které se na poslední chvíli zrušilo. Loni odstoupil od uvedení akcií na burzu Slovak Telekom,“ uvedl pro Roklen24 analytik KB Josef Němý. Také podle energetického analytika Petra Hlinomaze stručná zpráva zanechává v prvním okamžiku lehce nepříjemný dojem připomínající situaci kolem plánované emise akcií Slovak Telecom. „Tehdy situace dospěla dále, až do fáze prospektu emise akcií a ocenění akcií trhem, než bylo IPO zastaveno.  V tomto případě se tak stalo naštěstí relativně „včas“, prospekt emitenta (EPIF) se na veřejnost ani nedostal,“ uvedl pro Roklen24 Hlinomaz.

Podle Hlinomaze je trochu škoda, že se pražská burza těmito postupy stává „jako by jen nástrojem pro testování a určité vyburcování investorů, o které má emitent ve skutečnosti větší zájem“. Podle Němého za změnou plánů EPH možná stál fakt, že zájem investorů o investici do EPIF nebyl tak vysoký, jak si firma představovala. „Vyhodnotit to ale budeme moci až po případném přímém prodeji, pokud bude zveřejněna cena transakce,“ uvedl pro Roklen24 Němý.

„EPH si v této souvislosti velmi váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme zároveň poděkovat investorům za zájem o naši společnost a našim finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu,“ uvedla dnes ve vyjádření zaslaném serveru Roklen24 skupina EPH.

EPH na burzu s akciemi EPIF nepůjde, zvažuje přímý prodej

„Nejlogičtější cesta na trhu nekonečného množství peněz“

Analytik J&T Banky Michal Šnobr serveru Roklen24 řekl, že byl od počátku přesvědčen, že IPO infrastrukturní části EPH je opravdu až tou úplně poslední variantou prodeje části podílu. Preferenci podle něj měl a stále má prodej podílu institucionálnímu investorovi. „Je to nejlogičtější cesta, jak aktuálně na trhu ‚nekonečného‘ množství peněz ve finančních institucí získat prostředky a nekomplikovat si zásadně správu a fungování EPIF i EPH jako celku. Z mého pohledu zůstává poslední a finální nezodpovězenou otázkou jediné – nastavení správné ceny. Je nepochybné, že aktiva infrastrukturní části EPH, tedy EPIF, jsou atraktivní ale z určitého úhlu pohledu i riziková,“ uvedl pro Roklen24 Šnobr.

Už ve druhé polovině března letošního roku šéf pražské burzy Petr Koblic v rozhovoru pro Reuters řekl, že ochota českých bank půjčovat firmám i za záporné úroky pražské burze velmi komplikuje získávání nových firem, které v takové situaci nemají potřebu získávat nové peníze prodejem akcií přes burzu.

Petr Koblic: Záporné úroky brání pražské burze v růstu

Michal Šnobr také upozornil, že významná část EBITDA firmy EPIF je generována ze 49% podílů Eustreamu, SPP aktiv a SSE. „Do určité míry to tedy může být vnímáno jako sázka na slovenskou politiku a politiku Ruska v přepravě plynu do Evropy. To vše v době, kdy vývoje energetiky a propojených geopolitických vlivů nejen v Evropě, jde stručně popsat jako dynamický,“ uvedl pro Roklen24.

EPH a BCPP. Spojení, o kterém ještě uslyšíme?

„Velmi si vážíme toho, že společnost EPIF zvažovala IPO na Burze cenných papírů Praha. Chápeme to jako jasný signál pro ostatní, že tato varianta je pro tuzemské korporace relevantní. To, že se nakonec emitent rozhodl pro druhou zvažovanou alternativu, je legitimní, a přejeme společnosti EPIF mnoho zdaru. Konečně pozitivní odezva od investorů, které se EPH v souvislosti se záměrem listingu EPIF dostalo, ve mně vyvolává přesvědčení, že EPH a Burza cenných papírů Praha je spojení, o kterém v budoucnu ještě uslyšíme,“ řekl pro Roklen24 ředitel pražské burzy Petr Koblic. Podle Michala Šnobra je prodej minoritního podílu vždy cestou a další navyšování dluhu má své limity.

EPIF není jediným želízkem v ohni, které mohlo oživit pražskou burzu. V řádu dní se tak velmi pravděpodobně stane s bankovní emisí původní GE Money Bank, nově MONETA Money Bank. Podle posledních dostupných informací se na její vstup na pražskou burzu můžeme těšit kolem dní 5. až 6. května tohoto roku. Tedy už příští týden.

GE Money nabídne akcie za 68 až 85 korun. Přejmenuje se

Newsletter