Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Politici odsoudili útok v Nice, ČR nebezpečí podle BIS nehrozí

AKTUALIZOVÁNO – Počet obětí útoku na pouliční oslavu státního svátku v Nice stoupl na 84. Útočník, u něhož se podle médií našly doklady patřící obyvateli Nice tuniského původu, najel do davu na rušné promenádě nákladním autem. „Jsme ve válce s teroristy, kteří nám chtějí ublížit za každou cenu,“ řekl Cazeneuve podle agentury Reuters. Zda byl útočník skutečně na vlastní pěst jednajícím Francouzem tuniského původu, jak tvrdí nejmenované policejní zdroje, odmítl ministr novinářům potvrdit.

Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin a navrhl prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce. Útočníkem byl podle policejního zdroje agentury AFP 31letý Francouz tuniského původu, který patrně jednal bez komplice. Policie jej zastřelila.

K masakru došlo okolo 22:30 na rušné promenádě ve chvíli, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Auto najelo ve velké rychlosti do davu a podle prokuratury zabíjelo a zraňovalo lidi na úseku dlouhém téměř dva kilometry.

Podle šéfa místní samosprávy měl útočník v autě střelné zbraně a granáty a měl akci dobře připravenou. Než jej policie zlikvidovala, začal střílet do lidí.

„Hrůzný útok opět udeřil na Francii…Jeho teroristický charakter nelze popřít,“ řekl Hollande v mimořádném televizním vystoupení. „Musíme učinit vše pro boj proti zkáze terorismu,“ dodal prezident, který se ještě dnes chystá jihofrancouzské pobřežní město navštívit.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a jeho motiv dosud není znám. Došlo k němu osm měsíců poté, co teroristé z organizace Islámský stát zabili v Paříži 130 lidí. Od té doby platí v zemi výjimečný stav, který se dnes prezident Hollande rozhodl prodloužit o další tři měsíce. Pokud návrh schválí parlament, bude platit až do konce října.

Podle policisty citovaného AFP byly u řidiče auta, jehož zastřelila policie, nalezeny doklady patřící 31letému obyvateli Nice s tuniskými kořeny.

Útok odsoudil i americký prezident Barack Obama, který mluvil o „strašlivém, zjevně teroristickém činu“. Zároveň nařídil svým úřadům, aby poskytly Francii veškerou potřebnou pomoc.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v reakci na atentát odložil na dnešek plánovanou tiskovou konferenci, na níž měl oznámit jméno svého kandidáta na viceprezidenta.

Rodinná atmosféra na pobřežní promenádě jihofrancouzského městě Nice se podle svědků změnila v chaos ve chvíli, kdy do lidí začalo najíždět bílé nákladní auto, pod jehož koly umírali dospělí i děti. Lidé zběsile prchali ve snaze zachránit si holý život. Destíky z nich byly zraněny a místní hotel se změnil v improvizovanou ošetřovnu, uvedla televize BBC.

Lidé sledující ohňostroj k výročí Dne pádu Bastily zprvu nevěděli, zda jsou výkřiky a utíkající skupina lidí jen žertem, či jde o vážnou hrozbu. Na útěk se řada z nich dala až ve chvíli, kdy spatřili náklaďák. „Byla to rodinná událost, byla tam nemluvňata, děti a jen sledovat ty lidi, jak táhli své děti, když prchali ulicí, bylo neuvěřitelné,“ řekl BBC Kanaďan Ramiro Mora, jenž byl mezi těmi, kteří útok přečkali bez zranění.

Další desítky lidí takové štěstí neměly. Nejméně 80 účastníků oslav zemřelo, více než stovka byla zraněna, z toho 18 kriticky. Kdo mohl, z ulice utekl, a po chvíli tam zůstala jen desítky bezvládných těl.

Sanitky podle svědků nestíhaly odvážet zraněné do nemocnic, a tak se shromažďovali a byli ošetřováni v improvizovaných zařízeních podél promenády. Jedno z nich vzniklo podle twitteru novináře Albana Mikoczyho v hotelu Negresco.

Světoví politici útok odsuzují

Řada světových politiků odsoudila útok ve francouzském Nice a dala najevo zármutek a soucit s oběťmi, jejich blízkými i celou Francií. Útočník, který najížděl nákladním vozem do davu, zabil ve čtvrtek večer nejméně 80 lidí a více než stovku zranil.

Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že Evropa i svět stojí v této těžké chvíli po boku Francie. „Je to tragický paradox, že oběťmi útoku jsou lidé oslavující svobodu, rovnost a bratrství,“ prohlásil Tusk s odkazem na to, že k útoku došlo během oslavy Dne pádu Bastily.

„Budeme jednotně stát po boku rodin obětí, francouzských občanů a vlády v boji proti násilí a nenávisti,“ dodal Tusk, který je stejně jako řada dalších politiků na evropsko-asijském summitu v Mongolsku.

Čínský premiér Li Kche-čchiang vyjádřil soustrast obětem a prohlásil, že jeho země bude bojovat proti jakékoli formě terorismu.

Americký ministr zahraničí John Kerry, který byl ve čtvrtek na návštěvě Francie, označil útok za „děsivý“ a prohlásil, že byl pyšný, že stál po boku francouzských politiků na oslavách Dne pádu Bastily. Prezident Barack Obama útok odsoudil již dříve během noci, kdy jej označil za zřejmý teroristický čin.

Soustrast Francouzům dal najevo i nový britský ministr zahraničí Boris Johnson. „Jsem šokován a zarmoucen děsivými událostmi v Nice a hroznou ztrátou životů,“ napsal na twitteru.

Newsletter