Čínský rudý drak ujíždí na FinTechu. Jak velký padl rekord?

Investiční rekord je dalším znamením, že čínská digitální odvětví finančních služeb procházejí bouřlivým vývojem. Dle zprávy KPMG investice rizikového kapitálu do čínských finančních technologií dosáhly loni nového rekordu, což je v kontrastu s globálním poklesem těchto výdajů.

Nastavené rekordní tempo je tak dalším znamením, že odvětví digitálních finančních služeb prochází bouřlivým rozvojem, a to zejména v oblasti mobilních plateb. Podle zástupce KPMG v Číně Arthura Wanga se tech obři staly v Číně velmi aktivními v oblasti FinTech, což tento sektor razantně posiluje.

Kdo ovládá globální trh s bitcoiny?

Ve zprávě stojí, že investice rizikového kapitálu do FinTech firem v Číně v roce 2016 přesáhly 6,7 miliard dolarů. Celkový počet obchodů sice klesl na 25 z loňských 40, ale hodnota těchto obchodů se naproti tomu zvýšila o 42,6 %. Silný růst těchto investic byl do značné míry výsledkem tří megaobchodů uskutečněných v první polovině minulého roku, kde nade všemi vyčnívá investice ve výši 4,5 miliardy dolarů do čínské Ant Financial.

Platby a správa majetku dominovala se zhruba 70% podílem všech investic, které spadají do těchto sektorů. To je zajímavý trend, jelikož tato část FinTech začala v Evropě a USA lehce skomírat, zatímco v Asii je na vzestupu.

Čína: Trumpe, jsme šampionem růstu, ne manipulace!

Čína vládne FinTech světu

Globální investiční aktivita do FinTech firem klesla o 14 % na 1 076 obchodů, zatímco hodnota klesla o 46,8 % na 25 miliard dolarů. Konzultační firma uvedla, že tento fakt je způsoben absencí fúzí a akvizic a private equity investic.

Světově čtyři nejcennější FinTech jednorožci (startup společnosti s hodnotou více než 1 miliarda amerických dolarů) jsou Číňané. Největším je Ant Financial, prodloužená ruka e-commerce obří Alibaby, jehož hodnota se odhaduje na 60 miliard dolarů. Druhý je peer-to-peer věřitel Lufax s hodnotou 18,5 miliard dolarů následován JD Finance, což je společný podnik společností JD a Tencent v hodnotě 7 miliard dolarů. Jako poslední z této čtveřice je firma Qufenqi s hodnotou 5,9 miliard dolarů.

Čína v akci. Boj proti odlivu kapitálu pokračuje

„Poté, co zažívají výrazný úspěch na domácím trhu, začnou větší FinTech hráči v Číně v dohledné době myslet globálněji. Dá se tak očekávat, že vzájemná spolupráce bude velmi důležitou součástí jejich úspěchu,“ řekl Wang. „Rovněž se čeká, že další spolupráce mezi čínskými FinTech obry a společnostmi v jiných regionech bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2017.“

Velké čínské Tech společnosti také investují do menších startupů s cílem získat přístup k další generaci finančních služeb včetně blockchainu, jenž je využíván tolik známým bitcoinem.

Zpráva také říká, že data a analytické nástroje budou těžištěm FinTech investic v Asii v roce 2017. Možnost přístupu k analýze dat zákazníků je důležitým faktorem k dosažení úspěchu mnoha Fintech produktů.

Analytici: Ze souboje Trumpa proti Mexiku vyjde vítězně Čína

Newsletter