Návrat suspendované dcery. OPEC vítá Indonésii

Ropa je již více jak rok jedním z předních ekonomických témat celého světa. V červnu minulého roku započal intenzivní pád této komodity, který byl tažen expanzí amerických těžařů, rovněž i Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC), jež si chtěla za každou cenu udržet svůj podíl na trhu. To se jí ve výsledku podařilo, avšak na úkor cen.

OPEC se tak stala nejvýznamnější institucí určující trend černého zlata. Svou tržní sílu teď navíc ještě posílila, a to rozšířením základny  o další zemi, konkrétně o Indonésii. Ta se stala čtvrtým nejmenším státem celého kartelu, v závěsu se už nachází pouze Libye, Ekvádor a Katar. Celkový počet členů organizace se tedy zastavil na třinácti.

Jihovýchodní asijská země však v OPECu není úplným nováčkem. Kdysi totiž byla, jako jediná asijská země, jejím členem, a to po dobu téměř 50 let. Její členství skončilo, resp. bylo pozastaveno, v roce 2009. Tehdy cena ropy výrazně rostla, stejně tak i domácí poptávka, tamní těžba však zpomalovala, což Indonésii ve výsledku transformovalo z čistého exportéra na importéra.

Během včerejška ropný kartel potvrdil, že převzal indonéskou žádost o obnovu členství, kterou posléze poskytl všem ostatním zemím. Na základě jejich vyjádření bylo rozhodnuto o přijetí žádosti, přičemž všechny formality budou vyřešeny čtvrtého prosince, kdy se bude konat další zasedání zástupců organizace.

„Indonésie pozitivně přispěla k historii Organizace zemí vyvážejících ropu,“ přepisuje server CNBC oficiální vyjádření vídeňského vedení kartelu. „Jsme rádi, že ji opět můžeme přivítat v našich řadách.“ Tento krok není žádným překvapení, jelikož Indonésie Organizaci v podstatě nikdy neopustila. Její suspendování v roce 2009 vycházelo z precedentu o dva roky dříve, kdy bylo obnoveno členství Ekvádoru.

OPEC se celkově podílí na více jak třetině světové produkce ropy. Dnes se jeho měsíční minimum těžby pohybuje 30 milionech barelů za den, čímž si v rámci boje s, především americkou, konkurencí udržuje stálý podíl na trhu. Rozšířením své základny o Indonésii, by se celková produkce mohla zvýšit o zhruba 2,6 % červencové úrovně, což by odpovídalo bezmála 33 milionům barelů denně, tedy nejvyššímu číslu od roku 2008.

Během dnešního obchodování se ceny ropy opět propadají. Po několikadenním růstu Brent odepisuje více jak 0,5 %, což odpovídá ceně na úrovni 50,07 dolarů za barel. Americká WTI pak klesla o 0,8 % až na 45,54 dolarů za barel.

Newsletter