Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

ECB brzdí rozjeté euro. Pomůže to?

Koruna během včerejšího dne udržela hladinu 26,00 EURCZK, kolem které se drží již od začátku června. Euro pak poprvé od konce července oslabilo pod 1,170 EURUSD. Co nás dnes čeká na devizových trzích?

Za zpevněním koruny k hranici 26,00 korun za euro stála jednak dobrá středeční data ohledně HDP, stejně tak přispěl i zápis z červencového zasedání Evropské centrální banky. Dokument ukázal, že v radě guvernérů panuje obava z příliš silného kurzu eura. To naznačuje, že by očekávané utahování evropské měnové politiky nemuselo být kdovíjak razantní. Koruna z toho tak – vzhledem ke striktnější politice ČNB – vychází silnější. 

Smíšené reakce v americké administrativě opět neprospěly americkému dolaru. Ten je v poslední době poměrně volatilní právě po vlně odchodů významných byznysmenů z poradenských sborů prezidenta Trumpa. Alespoň na krátko by mohla situaci uklidnit zpráva o tom, že spekulace o odchodu Garyho Cohna z pozice ekonomického poradce 45. prezidenta byla falešná.

Pokud by se situace uklidnila, investoři by se spíše než Trumpovi mohli začít věnovat zlepšujícím se statistikám, a to konkrétně těm z trhu práce. Ten totiž v posledních týdnech zaznamenal další zlepšení. Po dobrých číslech nonfarm payrolls a JOLTS se ukázalo, že počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na nejnižší úroveň od března 2017. Dobrými zprávami byl pro americký dolar i philadelpshký Fed index podnikatelské aktivity za srpen, který dopadl lépe, než se očekávalo, když stoupl na 18,9 bodu a zastavil tak propady z předchozích měsíců. 

Na evropském kontinentu jsme se dnes již dočkali indexu cen výrobců v Německu, který v červenci vykázal mírný růst na 2,3 % meziročně. Dále bude zveřejněn běžný účet v eurozóně, kde se čeká přebytek ve výši 27,3 mld. EUR. Na americkém kontinentu budou reportována data ze spotřebitelské důvěry, kde se očekává 94 bodů. Domácí data nepřijdou žádná.

Nervozita na americkém dolaru eskaluje především s problémy Trumpova kabinetu, což je složka, která podporuje euro, samozřejmě v kombinaci s výkonem ekonomiky starého kontinentu. Evropská centrální banka si v tuto chvíli začíná uvědomovat, že silná společná měna by mohla ovlivnit klíčový fundament, na který se zaměřuje, a to inflaci. Proto jsme v poslední době svědky toho, jak ECB pozvolna mění svou rétoriku z holubičí na mírně jestřábí. 

Dnešní scénář EURUSD vidíme v pásmu 1,171 – 1,175. Dolar proti koruně pak odhadujeme v rozmezí 22,15 – 22,25 USDCZK.  Koruna vůči euru by měla pohybovat od 26,02 až 26,11 EURCZK.

Newsletter