Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Evropa válcuje Ameriku. Alespoň v prostředí FinTech startupů

Venture kapitálové investice do startupů poskytujících finanční služby naznačují jistý geografický rozkol. Zatímco ve Spojených státech financování FinTech společností mírně klesá, v Evropě naopak podle nejnovějších zpráv prudce stoupá.

Roky mediálního humbuku, které vedly k vysokému ohodnocování, obav z úvěrových ztrát mezi online poskytovateli úvěrů a k průmyslovým skandálům, jako byl Lending Club, který falšoval úvěrové dokumenty, udělaly své. To má podle investorů za následek zpomalení amerického FinTechu. Mladší trhy s méně komplexním regulativním systémem a nižším počtem neúspěšných startupů, které odrazují investory, naopak lákají větší množství dolarů.

„Evropa nezažila takový euforický vzestup FinTech startupů, a právě proto se investoři nezalekli, když úplně vše nevycházelo podle představ,“ uvedl Charles Moldow, FinTech investor a generální partner Foundation Capital.

FinTech v Pobaltí a probouzení jednorožců

FinTech je rozmanitým odvětvím průmyslu, které zahrnuje startupy využívající nové technologie k usnadnění online půjček, plateb, peněžních převodů, pojištění a obchodování s cennými papíry. V posledních letech přilákaly subjekty této oblasti pozornost mnohých investorů především svým potenciálem převrátit tradiční finanční systémy.

V prvním čtvrtletí tohoto roku získaly podle nejnovější zprávy z venture kapitálové databáze CB Insights americké venture fintech společnosti 1,1 miliardy dolarů, což odpovídá 8% snížení oproti předchozímu čtvrtletí a 39% poklesu oproti stejnému čtvrtletí loňského roku. Fintech startupy pak v USA uzavřely během prvního čtvrtletí celkem 90 finančních dohod, což je o 9 % méně než v předcházejícím čtvrtletí .

Investice do evropských venture FinTech společností mezitím poskočily během prvního čtvrtletí na 667 milionů dolarů, což představuje 250% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí a 133% zvýšení oproti minulému roku. Množství uzavřených FinTech dohod se v Evropě zvýšilo o 74 % vůči minulému čtvrtletí a dosáhlo tak celkového počtu 73 smluv. Také průměrná velikost smlouvy se o něco navýšila.

Open Banking změní pravidla hry. Další rána pro „tradiční“ banky?

Souhra trendů – zahrnující vzestup digitálních bank, regulace, které povzbuzují startupy k experimentování s novými finančními produkty, a popularita online plateb – umístila Evropu do středu rozmachu FinTechu, řekl Matthew Wong, vedoucí analytik CB Insights. Ústup pozorovaný v USA je ale také součástí širšího zpomalení investování do startupů.

I přesto neměly nejžhavější americké společnosti problémy se získáváním financí. Jen firma SoFi, která nabízí různé úvěry a plány refinancování, získala 500 milionů dolarů z celkové hodnoty 4,5 miliardy dolarů. „Mimo to jsme ale nezpozorovali větší nadšení pro rozsáhlejší financování v USA,“ uvedl Wong.

Newsletter