Češi méně pijí a kouří? Inflace zpomalila na cíl ČNB

AKTUALIZOVÁNO – Česká inflace v dubnu zaznamenala zpomalení. Z předchozích 2,6 % meziročně se tempo růstu cen poměrně výrazně snížilo, a to na 2,0 %, což je inflační cíl ČNB. Meziměsíčně tempo růstu cen stagnovalo. Meziroční propad byl způsoben především cenami alkoholických nápojů a tabáku. Co to znamená pro měnovou politiku centrální banky?

„V meziměsíčním srovnání nedošlo k žádné změně cenové hladiny a vinou statistické základny zvolnil růst spotřebitelských cen meziročně na 2 procenta. Podobně jako na začátku roku zvyšují tempo růstu cen potraviny,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Dubnová inflace vznáší nejistotu nad dalším průběhem a směřováním měnové politiky a zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího zvyšování úrokových sazeb. Zatím se však jedná pouze o jeden údaj a je možné a pravděpodobné, že se v dalších měsících inflace vrátí mírně nad dvouprocentní úroveň.“

Pohled ekonoma Roklen do zákulisí ČNB. Co bude dál?

Podle dat Českého statistického úřadu klesly meziročně ceny alkoholu a tabáku oproti loňskému dubnu o 4,1 %, částečně i vlivem jejich meziměsíčního zvýšení v dubnu 2016. Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v dubnu meziměsíčně pak rovněž působil pokles cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák v důsledku nižších cen lihovin o 2,8 % a vína o 4,6 %.

„V dubnu nečekaně skokově zlevnil alkohol – lihoviny o 2,8 %, víno o 4,6 %,“ zopakovala na adresu cenového vývoje hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. „Zřejmě se projevil vliv nejrůznějších slevových akcí, kterými prodejci soutěžili o zákazníky při jejich pravidelně vyšším zájmu o alkoholické nápoje před Velikonocemi.“

Opačným směrem, tedy ve prospěch meziročního růstu inflace, se vyvíjely nejvíce vybrané položky v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Šlo o ceny pekárenských výrobků a obilovin, které vzrostly o 4,7 %, vepřového masa o 11,1 %, vajec o 18,9 % a brambor o 15,0 %.

„Růst prodejů potravin je sice kvůli rostoucím cenám slabý, v domácí spotřebě jej ale zatím vyrovnává zájem o nepotravinářské zboží a služby,“ míní Zamrazilová. „Pracující spotřebitelé se neobávají utrácet, protože se nebojí ztráty zaměstnání a věří v další vzestup mezd. Dnešní data z trhu práce to jen potvrzují. Celkově nová data o inflaci a trhu práce potvrzují slibný výhled spotřeby domácností pro letošní rok.“

Česká nezaměstnanost klesla. Pracuje prakticky každý, kdo chce

Koruna na dnešní data zareagovala oslabením. Z ranních hodnot těsně pod 26,60 za euro se posunula až k 26,70 EURCZK. Aktuálně se pohybuje kolem 26,65 za euro.

„Slabší než očekávaná inflace signalizuje, že ČNB nebude tolik pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. To by přitom korunu zatraktivnilo v očích investorů,“ řekl na adresu dnešního dění hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Intervenční účet ČNB: Březen rekord 520 miliard, celkově více než 2 biliony

Newsletter