Spoluzakladatel Organica: Asii čistíme zahradami a skleníky

Maďarská společnost Organica se specializuje na čištění vody prostřednictvím technologií, které se dokážou přirozeně začlenit do městského prostoru. Její čističky vody připomínají spíše zelené skleníky a botanické zahrady. V současnosti realizuje projekty v řadě zemí východní a jihovýchodní Asie. Jak se v tomto odvětví budují partnerství v Číně? A jak Číňané vnímají závazky? V rozhovoru pro Roklen24 to říká spoluzakladatel firmy Organica Attila Bodnár.

Co považujete za svou největší konkurenční výhodu v jihovýchodní Asii?

Například v Jakartě žije přes 10 miliónů lidí a neexistuje zde funkční odpadní systém. Téměř 100 procent populace města používá septiky. Naše řešení představuje pro Jakartu stejný skok jako posun od pevných telefonních linek k mobilním telefonům. Indonésané nemusí stavět velké čističky vody 30-50 km za městem a poté pumpovat vodu zpět. Díky našim technologiím mohou mít lokalizované menší čističky vody přímo ve městě. A právě Indonésané mají k těmto novým technologiím správný přístup a jsou ochotní je implementovat. Pokud existuje efektivní řešení problému, proč jít tradiční cestou?

Jak budujete partnerství v Číně?

Za jednu z nejdůležitějších zkušeností považuji zjištění, že v Číně je čas pokroucený. V mých obchodních projektech v Evropě a Spojených státech je čas, ve kterém se tzv. “nic neděje”, relativně homogenní. V Číně se nejdříve dlouho dobu vůbec nic neděje a poté následuje obrovská akcelerace aktivit. Správné načasování je v Číně velmi důležité. Trvalo mi asi rok, než jsem pochopil, co vlastně tento koncept okamžiku znamená. Spolu s čínskými kolegy jsme měli schůzku v úterý a ve čtvrtek jsem navrhl, že bychom měli čínským partnerům poslat krátké shrnutí ze schůzky. A čínští kolegové se divili, proč by něco takového měli dělat? Dva dny po schůzce je ten správný okamžik dávno pryč. Pokud se se svými partnery po úspěšné schůzce znovu nespojíte do 24 hodin po telefonu – Číňané nečtou maily, propásli jste ten správný moment. Vize společného partnerství se poté zchladí a zpomalí, a je velmi těžké ji oživit. Tento princip pěkně ilustruje stolní tenis, ve kterém jsou Číňané tak dobří. Pokusí se vám servírovat míč, a pokud neodpovíte, posunou se dál. Už si s vámi nikdy nezahrají, pokud jim neumíte vrátit servis.

Jak Číňané vnímají závazky?

Záleží na aktivitách v Číně. V našem případě mohou infrastrukturní projekty trvat až čtyři roky. Před dvěma lety se v naší firmě shodou náhod objevil starosta Šanghaje, poslouchal mě asi hodinu a navštívil naši továrnu. Poté navrhl, že Šanghaj jako velmi progresivní město, chce získat naše zařízení. Pustili jsme se do navazování vztahů s řadou agentur, designových kanceláří a dalších institucí. A když se konečně po nějaké době dospěje ke stavbě, Číňané si nejsou jistí, zda stále budeme v Číně nebo zda pro nás Čína bude příliš komplikovaná. Zástupci čínských měst se většinou rozhodují pro nové řešení, což je pro ně rizikové. Zejména v oblasti infrastruktury jsou úředníci opatrní. Proto trvá velmi dlouhou dobu, než se prokážete jako důvěryhodný partner. Když jsme vstupovali do Číny, tak jsme neměli v Číně ani kancelář. Proč by se tedy čínští partneři měli vůči nám zavazovat? Proto se jeden z našich zakladatelů odstěhoval do Číny. Potom už nikdy nejste v pozici, že když vás omrzí čínské jídlo, vrátíte se domů. Ne, vy zůstanete. A čínští partneři mohou na vlastní oči vidět, že spolupráci s nimi myslíte vážně a jste schopní ji dotáhnout do konce.

Attila Bodnár má přes 30 let zkušeností ve vedení korporací v oblasti architektury a designu. Před založením společnosti Organica pracoval jako ředitel Denker & Bodnar Architects, architektonické a stavební společnosti, která získala řadu ocenění jak v New Yorku, tak Maďarsku. Organica je maďarská společnost, která se od roku 1998 specializuje na design a realizaci unikátních čistíren vod, které vypadají jako skleníky nebo botanické zahrady. Do současnosti postavila více než 72 čističek po celém světě.

Přijďte si poslechnout podnikatele a vědce ze střední Evropy, kterým se podařilo uspět ve východní Asii s originálními a inovativními projekty, na konferenci Asia Innovation Forum 24. 5. v Impact Hub Praha. Objevte nové pohledy na vstupy na trhy ve východní Asii s produkty a službami v oblasti ICT, ochrany životního prostředí nebo nanotechnologií. Získejte informace o posledních trendech v obchodu s východní Asií, poučte se ze zkušeností ostatních a vytvořte si nové kontakty v oboru.

Newsletter