Zazvonil zvonec. Pohádka býčího trhu technologií se blíží ke konci

Kombinace solidního hospodářského růstu a stále poměrně nízkých úrokových sazeb podporujících růst cen akcií nemůže vydržet. To uvedla jedna z největších amerických bank Goldman Sachs ve svém dopise akcionářům. Podle ní je růst technologických akcií na Wall Street pravděpodobně u konce.

Banka je přesvědčena, že existují dva možné scénáře, jak tato „pohádka“ skončí. Ani jeden z nich však není pro akcie dobrý. Buď silný růst zapříčiní, že americká centrální banka utáhne monetární politiku ještě více, čímž sníží valuaci akcií, nebo se prostředí nízkých sazeb „prokáže jako správné“ a současné tempo ekonomického růstu zažije „významné zpomalení“.

Očekává se, že měnový výbor Fedu po svém zítřejším zasedání oznámí další zvýšení hlavní úrokové sazby. Analytici Goldman Sachs se ale očividně strachují spíše o to, že se nám finanční trhy snaží říct něco o stavu ekonomiky. Jeden z takových fenoménů se týká vysoce kapitalizovaných akcií a objevil se například během kolapsu tzv. „dot-com“ bubliny.

V podstatě jde o situaci, kdy se koš akcií společností s tzv. silnou rozvahou, kam spadá například Nvidia či Facebook, vyvíjel o více než 520 bodů lépe než koš firem s tzv. slabou rozvahou, a to vše za neustálého růstu trhů po dobu šesti měsíců. Tento vývoj během expanze finančních trhů o deset a více procent je podle Goldmanů extrémně vzácný, přičemž pozorován byl pouze v 5 % případů za posledních 30 let, včetně již zmiňovaného vrcholu technologické – „dot-com“ – bubliny v roce 2000.

Přes tento negativní tón však banka nečeká žádný katastrofický scénář, ani co se týče technologických akcií. Její hlavní akciový stratég David Kostin předpověděl, že index S&P 500 bude oproti současné hodnotě o čtyři procenta níže. Proto prý stále není připraven, aby dal klientům doporučení prodat akcie velkých technologických firem. Na druhou stranu míní, že zajímavý potenciál teď spočívá v titulech bankovních institucí.

Technologie, která změní svět. Seznamte se

„Pokud současné ekonomické prostředí vydrží, technologické a další růstové akcie porostou dále, a to i přesto, že jsme v minulých dnech zaznamenali pokles. Pokud však investoři přehodnotí své inflační očekávání a očekávání vůči politice Fedu, která naznačuje optimismus na indexu S&P 500, vyšší sazby by měly vést k tomu, že bankovní akcie překonají růst samotného trhu,“ píší Goldmané.

„Pro mě je to změna trendu. Lidé se konečně odvrací od investování čistě z důvodu akciové rally. Myslím si, že tento fenomén uvidíme v příštích měsících pokračovat,“ uvedl zástupce S&P Capital Erin Gibbs na adresu posledních dnů na americkém akciovém trhu.

Historie se opakuje. Kráčí USA vstříc nové technologické bublině?

Nejvýznamnějšími tahouny pozorovaného propadu technologického trhu posledních obchodních seancí bylo pět firem. Ty celkově zodpovídají za 75 procent náhlého poklesu, který započal minulý pátek. Mezi ně patří Alphabet s 13 procenty, Microsoft se 14 procenty a především Apple, jehož titul zodpovídá za 28 procent celkové ztráty technologického trhu.

 

Newsletter